Azoty Tarnów mogą do końca X sprzedać cztery spółki zależne
14.9.Warszawa (PAP) - Zakłady Azotowe w Tarnowie mogą do końca października sfinalizować sprzedaż do czterech spółek zależnych. W 2010 roku na rynek NewConnect, obok wcześniej...
14.9.Warszawa (PAP) - Zakłady Azotowe w Tarnowie mogą do końca października sfinalizować sprzedaż do czterech spółek zależnych. W 2010 roku na rynek NewConnect, obok wcześniej zapowiadanej JRCh, może trafić też podmiot powstały z połączenia Automatyki i Elzatu - poinformował PAP prezes spółki, Jerzy Marciniak.
"W przypadku dwóch spółek zależnych pozostało nam już właściwie podpisanie umowy, w innych przypadkach negocjacje są na końcowym etapie. Dlatego do końca października na pewno sprzedamy dwie spółki, a jest bardzo prawdopodobne, że cztery" - powiedział PAP Marciniak.
"Nie są to duże spółki, nie uzyskamy za nie dużych pieniędzy. Ale sprzedaż udziałów w części spółek zależnych i porządkowanie grupy to część naszej, przedstawionej jeszcze w prospekcie emisyjnym, strategii" - dodał.
Spółki, których sprzedaż Azoty Tarnów obecnie negocjują, to Elzat, Prorem, Wiezat, Zbach oraz ZWRI. Niedawno Azoty sprzedały udziały w Oknotarze.
Docelowo, zgodnie z planem zapisanym w prospekcie emisyjnym, w grupie kapitałowej Azotorów Tarnów mają pozostać cztery spółki. Azoty chcą zachować w nich pakiet przynajmniej 51 proc. udziałów. Są to: JRCh, Koltar, Automatika i Biprozat.
Oprócz tego Azoty Tarnów mają mniejszościowe udziały w 22 innych spółkach i docelowo zamierzają z nich się wycofać.
Prezes Marciniak poinformował, że gdyby nie doszło w najbliższym czasie do sprzedaży udziałów w Elzacie, to firma ma może połączyć się z Automatyką i trafić na rynek NewConnect.
"Firma może trafić na NewConnect, ale na pewno nie pozbędziemy się w niej większościowego udziału" - powiedział Marciniak.
Automatyka zajmuje się projektowaniem, wykonawstwem, obsługą i serwisem przemysłowych systemów pomiarów i sterowania. Z kolei Zakład Remontów Elektrycznych oraz Instalatorstwo Elektryczne Elzat wykonuje prace związane z usługami w branży elektrycznej.
Drugą spółką z grupy kapitałowej Azotów Tarnów, która w 2010 roku na wejść na NewConnect jest Jednostka Ratownictwa Chemicznego (JRCh). Z emisji akcji chce ona pozyskać około 25 mln zł.
JRCh zajmuje się usługami specjalistyczno-ratowniczymi, wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych, utylizacją i składowaniem odpadów, w tym także odpadów niebezpiecznych (firma posiada i eksploatuje około 200 ha składowisk), oczyszczaniem mechanicznym, biologicznym i chemicznym ścieków przemysłowych oraz recyklingiem tworzyw sztucznych. Dysponuje technologią utylizacji paliwa rakietowego. (PAP)
pr/ ana/