BAML/Ryzyko dla hrywny 10‑20 proc. dewaluacji w ciągu roku
Ukraińska waluta będzie pod presją, jeśli utrzyma się kryzys we wschodniej Ukrainie. W porównaniu z obecnym poziomem, zgodnym z fundamentami gospodarki, hrywna może stracić na wartości 10-20 proc. - uważa się Bank of America Merrill Lynch.
Według BAML dalsza dewaluacja hrywny o 10 proc. oznaczałaby pogorszenie jakości portfela bankowych aktywów. Przyrost nierentownych pożyczek wymagałby dodatkowych 2-3 mld USD na rekapitalizację banków w okresie najbliższych dwóch lat.
MFW ocenia potrzeby rekapitalizacji ukraińskich banków w latach 2014-15 na 46 mld hrywien (UAH) plus dalsze 5,2 mld UAH na Fundusz Gwarancji Depozytów. Wycena BAML jest znacznie wyższa. Zaległe pożyczki ukraińskiego sektora bankowego dla firm i konsumentów w obcych walutach oceniane są na równowartość 35,4 mld dol. Popyt na pożyczki kurczy się.
O rezerwach walutowych Ukrainy, bank pisze, że są bliskie "krytycznie niskiego poziomu 15 mld USD". W sierpniu wyniosły 15,8 mld dol, co pokrywa tylko dwa miesiące importu. Według konserwatywnych ocen banku Ukraina będzie musiała zgromadzić ok. 10 mld USD w 2015 r., by podwyższyć je do bezpiecznego poziomu 25 mld dol.
"Zachodzi wysokie ryzyko uszczuplenia rezerw Ukraińskiego Banku Centralnego (NBU) w razie utrzymania się oddolnej presji na hrywnę" - spodziewają się analitycy. NBU interweniował na rynku walutowym wspierając hrywnę, gdy osłabiła się do poniżej 14 UAH/USD. Aktualny kurs jest nieznacznie poniżej 13 UAH/USD (12,98).
BAML zauważa, że mimo wprowadzenia kontroli obrotu kapitałem, depozyty ludności w walutach obcych zmniejszyły się z 32 mld dol. w lutym do ok. 23 mld dol. w lipcu. Tempo ich wycofywania osłabło w czerwcu-lipcu, ale bank sądzi, że zanosi się na przyspieszenie z końcem roku.
BAML wskazuje, że mimo dużej kompresji rachunku obrotów bieżących spadek napływu zagranicznego kapitału był jeszcze większy, skutkując deficytem salda bilansu płatniczego sięgającego 4,3 mld dol. w ujęciu 12 - miesięcznym.
Zakup gazu na zimę w ocenie analityków powiększyłby ukraiński deficyt obrotów o ok. 4 mld dol. W najbliższych 6-7 miesiącach Ukraina potrzebuje ok. 9-10. mld metrów sześciennych gazu. Ukraina nie zdoła w pełni wyrównać niedoboru tzw. rewersem (dostawami rosyjskiego gazu w odwrotną stronę od jego innych odbiorców: Polski, Słowacji i Węgier).
"Ukraiński rachunek gazowy wynosił 12-14 mld USD rocznie, co stanowiło 12-14 proc. ogółu importu. () Zachodzi wysokie ryzyko, że rezerwy walutowe NBU będą pod presją i zostaną uszczuplone jeszcze bardziej" - ocenia BAML.