Trwa ładowanie...
d1qgpxl

Bank BAML: Wczesne wybory na Ukrainie pozytywne dla rynku

Wiadomość o przyspieszeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie, jeśli okaże się prawdziwa będzie pozytywna dla rynku, ponieważ pomoże rozładować kryzys. Wczesne wybory były głównym żądaniem uczestników protestu - zauważa Bank of America Merrill Lynch (BAML).
Share
d1qgpxl

Według banku zastąpienie rosyjskiego pakietu pomocowego, który stoi pod znakiem zapytania przez program MFW "byłoby potencjalnie najlepszym skutkiem obecnego kryzysu, ponieważ Ukraina uzyskałaby dostęp do nowych źródeł finansowania bez ryzyka restrukturyzacji długu. Większość tegorocznych zobowiązań dłużnych Ukrainy za br. to dług wobec MFW".

"Ustanie przemocy byłoby bardzo pozytywnym obrotem wydarzeń, ponieważ zmniejszyłoby ryzyko wojny domowej, której skutkiem byłoby to, że rząd nie mógłby pełnić swoich obowiązków" - zaznaczył BAML w piątkowym komentarzu (Ukraine Watch).

Bank sądzi, że Rosja wstrzyma pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy do czasu wykrystalizowania sytuacji, co w krótkim czasie będzie powodem presji na zagraniczny dług i walutę, gdyż bez pomocy z zewnątrz Ukraina nie będzie mogła obsługiwać swego długu.

d1qgpxl

Bank wskazuje, że na dzień 1 lutego rezerwy ukraińskiego banku centralnego wynosiły 17,4 mld USD, a od tego czasu zmniejszyły się z powodu interwencji dla wsparcia hrywny i płatności wobec Gazpromu. Ukraina wciąż ma ok. 1,5 mld USD długu wobec rosyjskiego koncernu, a do końca br. musi spłacić dług zagraniczny na sumę 8 mld USD.

Mimo tej trudnej sytuacji BAML sądzi, że ze względu na geopolityczne znaczenie, Ukraina najprawdopodobniej uzyskałaby krótkoterminową pomoc finansową z UE na pokrycie pilnych potrzeb i większe, długofalowe wsparcie z MFW.

"Prawdopodobieństwo uzyskania programu pomocowego MFW rośnie z powodu dewaluacji hrywny i mniejszych możliwości subsydiowania cen gazu dla odbiorców krajowych. W przeszłości były to ważne żądania MFW" - stwierdza komentarz.

BAML liczy, że przy obecnym, bardziej konstruktywnym stanowisku parlamentu uda się wyłonić nowy, wiarygodny rząd tymczasowy i zmienić konstytucję, co przyczyniłoby się do ustabilizowania sytuacji politycznej w kraju.

d1qgpxl

Podziel się opinią

Share
d1qgpxl
d1qgpxl