Trwa ładowanie...

Bank centralny USA podniesie stopy. To zła wiadomość dla złotego

Polska waluta może się dalej osłabiać. Tym bardziej, że nie sprzyjają jej oceny agencji ratingowych.

Bank centralny USA podniesie stopy. To zła wiadomość dla złotegoFot: Jacek Bereźnicki
d18h8mr
d18h8mr

Jeszcze w czerwcu, a najpóźniej w lipcu w USA dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych, która jeszcze bardziej umocni dolara wobec złotego. Taki wniosek można wyciągnąć po publikacji raportu z posiedzenia amerykańskich władz monetarnych.

W środę wieczorem został opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia banku centralnego USA. To obowiązkowa lektura dla wszystkich inwestorów obecnych na rynkach, a także dla analityków.

Protokół przyniósł zaskoczenie. Bo o ile jeszcze miesiąc temu obserwatorzy rynku wskazywali, że Fed można opóźniać kolejne podwyżki stóp procentowych, to obecnie prognozują, że stopy mogą pójść w górę już nawet w czerwcu. Jak zauważają w porannym komentarzu ekonomiści z Raiffeisen-Polbanku, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w czerwcu wzrosło do 30 procent wobec 10 procent jeszcze kilka dni temu.

d18h8mr

Podobnego zdania są analitycy z BZ WBK. "Uważamy, że nadchodzące dane makro z USA będą na tyle dobre, by uzasadnić podwyższenie stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu. Jednakże perspektywa brytyjskiego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej może skłonić FOMC do przesunięcia podwyżki stóp na lipiec" - prognozują.

Bez względu na to, czy mowa o podwyżce w czerwcu czy też w lipcu, można spodziewać się, że najbliższe tygodnie nie będą łatwe dla polskiej waluty. Perspektywa kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA może dodatkowo osłabić złotego, który ostatnio i tak mocno tracił wartość na fali spekulacji o możliwej obniżce ratingu Polski przez agencję Moody's.

W czwartek przed południem polska waluta pozostaje bardzo słaba. Dolar sięgnął już poziomu 3,92 złotego, co jest najsłabszym wynikiem złotego od końca kwietnia. Za euro trzeba z kolei zapłacić 4,40 złotego, a za franka szwajcarskiego - 3,97 złotego.

- Sentyment do polskiej waluty jest zły. Nie najlepsze nastroje na rynkach globalnych, jakie dominują po wczorajszej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, dodatkowo nie zachęcają do jej kupna - podkreśla Marcin Kiepas, analityk walutowy z firmy Admiral Markets. W ubiegłym tygodniu agencja Moody's co prawda nie obcięła oceny Polski, ale obniżyła jej tzw. perspektywę ze stabilnej na negatywną. Oznacza to możliwość cięcia ratingu przy kolejnej okazji.

Tymczasem w połowie lipca swoją ocenę polskiej wiarygodności ma opublikować agencja ratingowa Fitch. Już w ostatnią środę analitycy tej agencji ostrzegli, że mogą obniżyć rating. Ich zdaniem Polska może mieć spore problemy fiskalne, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze element politycznej niestabilności w kraju.

Zobacz także: Czarne chmury nad złotym

d18h8mr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18h8mr