Trwa ładowanie...
d4bp3e7
d4bp3e7

Bank Handlowy chce zwiększać akcję kredytową w 2015 r. nawet dwucyfrowo

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Bank Handlowy zakłada, że wzrost akcji kredytowej w przyszłym roku na rynku sięgnie 7-8% w skali roku. Bank chce zanotować wysoki jednocyfrowy lub niski dwucyfrowy wzrost akcji kredytowej ogółem, poinformował prezes Sławomir Sikora. Do końca roku Handlowy planuje uruchomić co najmniej 2 oddziały smart i ocenia, że projekt uruchomienia 25 tego typu placówek do końca tego roku przesunie się na kolejny rok.
Share
d4bp3e7

"Zakładamy, że akcja kredytowa w sektorze bankowym wzrośnie 3-4 pkt proc. powyżej nominalnego PKB, przy założeniu inflacji na poziomie ok. 1%, wzrostu gospodarczego o ok. 3% daje nam 7-8% wzrostu dla rynku. Wysokie jednocyfrowe lub niskie dwucyfrowe wzrosty akcji kredytowej ogółem - tego spodziewamy się w przyszłym roku" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

Prezes poinformował, że ponad 3-proc. wzrost gospodarki zaowocował wysokim wzrostem akcji kredytowej w banku w każdym segmencie.

"MSP - ten segment rośnie najszybciej w banku - 29% w ciągu trzech kwartałów tego roku i o 7% w skali roku. Klienci globalni też mają się dobrze rosnąc o 7% od początku roku, klienci korporacyjni nieco spadli, bo nie mają potrzeby się zadłużać. Ten spadek wynika z dobrej sytuacji przedsiębiorstw" - powiedział Sikora.

d4bp3e7

Kredyty klientów indywidualnych wzrosły o 11% r/r do 5,83 mld zł. W skali kwartału wzrost sięgnął 10%. Wartość kredytów hipotecznych wzrosła o 16% r/r, pożyczek gotówkowych o 15% r/r, a kart kredytowych o 7% w skali roku.

Kredyty klientów instytucjonalnych sektora niebankowego wzrosły o 2% w skali roku do 11,83 mld zł na koniec września.

"Cieszymy się z rosnącego biznesu w segmentach klientów affluent i klientów docelowych, jeśli chodzi o biznes instytucjonalny. Rosną wolumeny przede wszystkim, jeśli chodzi o bankowość detaliczną. To już jest trzeci z kolei kwartał, kiedy pokazujemy wzrost wolumenów w detalu. Tradycyjnie na wysokim poziomie zanotowaliśmy wzrost wolumenów wśród klientów instytucjonalnych" - podkreślił Sikora.

Prezes poinformował, że w III kwartale bank otworzył 4 oddziały smart, dzięki czemu ich liczba zwiększyła się do 10.

d4bp3e7

"III kwartał był rekordowy, jeśli chodzi i liczbę smart oddziałów. Dodaliśmy 4 nowe placówki i zdecydowanie w tych placówkach, gdzie produktywność jest wyższa 7-krotnie upatruję źródła szybszego wzrostu akcji kredytowej dla klientów detalicznych. Wraz z tymi placówkami rośnie zadowolenie z jakości obsługi" - powiedział Sikora.

Dodał, że bank przesuwa o rok plan uruchomienia 25 placówek smart. Planowaliśmy, że tych 25 placówek uruchomimy do końca tego roku. Tak jak zapowiadaliśmy, chcemy te oddziały lokować w najlepszych miejscach w galeriach handlowych. Negocjujemy kolejnych kilka miejsc, co nie jest łatwe, bo dobre lokalizacje nie są dostępne od ręki. Myślę, że w przyszłym roku, może wcześniej niż przed końcem roku" - powiedział Sikora.

Dodał, że do końca roku jest szansa na otwarcie dwóch kolejnych oddziałów smart.

Depozyt klientów detalicznych wzrosły o 8% w skali roku i o 7% kw/kw do 7,37 mld zł na koniec III kw.

Depozyty klientów instytucjonalnych sektora niebankowego wzrosły o 4% w skali roku i spadły o 4% w ujęciu kwartalnym do 18,37 mld zł.

Na koniec III kw. 2014 roku suma bilansowa wyniosła 50,3 mld zł, co w porównaniu do 45,4 mld zł na koniec 2013 roku stanowi wzrost o 4,9 mld zł (tj. o 10,7%).

(ISBnews)

d4bp3e7

Podziel się opinią

Share
d4bp3e7
d4bp3e7