Bank Millennium nie spodziewa się pogorszenia jakości portfela kredytowego
Warszawa, 16.01.2015 (ISBnews) - Bank Millennium nie spodziewa się pogorszenia jakości swojego portfela hipotecznego w związku ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego, poinformował agencję ISBnews rzecznik banku Wojciech Kaczorowski.
16.01.2015 15:44
"Biorąc pod uwagę doświadczenia lat 2008 i 2012, kiedy to kurs CHF przekroczył 4 zł, zakładamy, że analogicznie nie nastąpi pogorszenie jakości naszego portfele kredytów hipotecznych, a więc nie zamierzamy utworzyć dodatkowych rezerw na ten portfel" - poinformował Kaczorowski.
Zgodnie z wyliczeniem KNF dla całego systemu bankowego kurs 5,2 zł za 1 CHF mógłby generować problemy.
SBC zaskoczył wczoraj rynki finansowe, rezygnując z minimalnego kursu CHF wobec EUR, co spowodowało m.in. spadki na giełdach oraz dużą przecenę walut, w tym złotego. SBC obniżył także przedział dla trzymiesięcznej stopy LIBOR CHF o 50 pb do -1,25%/-0,25% z -0,75%/0,25% wcześniej.
"My mamy jednak bardzo dobre wyniki w stress-testów, w których zakładano 25-proc. deprecjację PLN do walut. W tej chwili osłabienie to wynosi ok. 15% do CHF, więc w naszym wypadku kurs musiałby być znacznie wyższy, od tego teoretycznego przewidywanego dla całego systemu bankowego" - dodał Kaczorowski.
Kredyty hipoteczne stanowią 39% portfela kredytowego Banku Millennium, zaś kredyty denominowane w CHF stanowią 66% portfela kredytów hipotecznych.
Po przeglądzie jakości aktywów (AQR) przeprowadzonym w październiku ub. r. w odniesieniu do danych na koniec 2013 r. wskaźnik CET1 (kapitały najwyższej jakości) Banku Millennium wymaga jedynie nieznacznej korekty (0,28%).
Bank zaliczył testy warunków skrajnych z dużym marginesem w stosunku do minimalnych poziomów CET1: 13,8% w porównaniu z 8% w przypadku scenariusza bazowego oraz 12,4% wobec 5,5% przy założeniu scenariusza szokowego.
Na koniec września wskaźnik adekwatności kapitałowej Banku Millennium CET 1 wyniósł 13,4% , tj. tyle samo, co na koniec 2013 r.
Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.
Agnieszka Morawiecka
(ISBnews)