Bank Pekao: Nastroje małych i mikro firm nieco pogorszyły się w 2016 r.
Warszawa, 15.02.2017 (ISBnews) - Nastroje polskich małych i mikro firm nieco osłabły w 2016 r. względem poprzedniego roku, wynika z siódmej edycji raportu "Raport o sytuacji mikro i małych firm", przeprowadzonego przez Bank Pekao. Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm Banku Pekao spadł o 1,6 pkt proc. do 96,7 pkt w 2015 r. Niemniej jednak był to drugi najlepszy wynik w okresie ostatnich 7 lat (+3 pkt powyżej średniej z lat 2010-2015).
Warszawa, 15.02.2017 (ISBnews) - Nastroje polskich małych i mikro firm nieco osłabły w 2016 r. względem poprzedniego roku, wynika z siódmej edycji raportu "Raport o sytuacji mikro i małychrel="nofollow"> firm", przeprowadzonego przez Bank Pekao. Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm Banku Pekao spadł o 1,6 pkt proc. do 96,7 pkt w 2015 r. Niemniej jednak był to drugi najlepszy wynik w okresie ostatnich 7 lat (+3 pkt powyżej średniej z lat 2010-2015).
Wskaźnik koniunktury osiągnął najwyższe wartości w branżach: usługowej - 97,6 pkt, budowlanej - 97,4 pkt, produkcyjnej - 96,9 pkt.
"Drugi rok z rzędu zmniejsza się dystans pomiędzy tymi branżami a handlem (95 pkt). W układzie wojewódzkim najlepiej sytuację swoich firm oraz otoczenia gospodarczego ocenili przedsiębiorcy z województwa małopolskiego (98,5 pkt) i podkarpackiego (98 pkt)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
W 2016 roku 18% ankietowanych przedsiębiorstw prowadziło w okresie ostatnich 12 miesięcy działalność eksportową, co oznacza wzrost o 3 pkt proc względem 2015 r. Przedsiębiorcy wysoko również ocenili przychody z eksportu, a średnia ocena przychodów z eksportu jest o 8 pkt wyższa od oceny całkowitych przychodów.
"Prognozy na 2017 r. są optymistyczne - 19% przedsiębiorców planuje sprzedaż towarów i usług zagranicą, a przychody z tej działalności powinny być wyższe niż w roku 2016 r." - czytamy w komunikacie.
Wskaźnik dostępności finansowania zewnętrznego osiągnął poziom 99,1 pkt. W ub. roku 28% mikro i małych firm korzystało z finansowania zewnętrznego działalności bieżącej o 2 pkt proc. więcej niż w 2015 r., tj. największa do tej pory liczba przedsiębiorców.
"Niemal co druga mikro i mała firma (49%) realizowała projekty inwestycyjne w ciągu ostatnich 12 miesięcy - to wzrost o +3 pkt proc. w ciągu roku i aż o +9 pkt proc. w ciągu dwóch lat" - czytamy w raporcie.
Badanie pokazało, że wzrosły również nakłady inwestycyjne: wartość 56% zrealizowanych inwestycji wyniosła od 10 do 100 tys. złotych tj. o 2 pkt proc. więcej niż w 2015 r., a wartość 18% inwestycji przekroczyła 100 tys. złotych tj. wzrost o 4 pkt proc. niż w 2015 r.
"Na przestrzeni ostatnich kilku lat małe i mikro firmy okrzepły i umiejętnie konkurują na rynku. Myślą o rozwoju i poprawie efektywności działania, o czym świadczy rosnąca trzeci rok z rzędu liczba inwestujących firm oraz wielkość nakładów inwestycyjnych. Korzystne warunki makroekonomiczne, dobra dostępność finansowania zewnętrznego oraz duże potrzeby inwestycyjne pozwalają zakładać, że rosnąca aktywność inwestycyjna mikro i małych firm będzie w kolejnych latach podtrzymana " - powiedział wiceprezes Banku Pekao Grzegorz Piwowar, cytowany w komunikacie.
Najczęściej inwestowały firmy w sektorze produkcji - 55,5%, w budownictwie - 54,9% firm, a następnie w usługach - 49,8% i handlu - 41,4%.
Badanie wykazało, że cele inwestycyjne przedsiębiorców to poprawa efektywność (56%), wymiana środków trwałych (42%) oraz w odpowiedzi na popyt na produkty i usługi firmy na rynku (19%).
Wyzwaniem dla firm pozostaje zwiększenie innowacyjności. Innowacje produktowe w ostatnich 12 miesiącach wdrożyło 24% firm, a innowacje procesowe - 17% firm, wykazał raport. W 2016 r. wartość 11% projektów innowacyjnych przekroczyła 100 tys. złotych, vs. 5% w 2015 r.
"Wobec dużej konkurencji na rynku, rosnących oczekiwań i wymagań klientów oraz naturalnej dla mikro i małych firm elastyczności w dostosowywaniu się do sytuacji na rynku, należałoby oczekiwać, iż wskaźniki innowacyjności w grupie najmniejszych przedsiębiorstw będą wyższe. Zwiększenie innowacyjności to zadanie i wyzwanie dla polskich przedsiębiorców. Czynnikiem wspierającym powinna być większa skłonność firm do korzystania z finansowania zewnętrznego oraz wykorzystanie dedykowanego wsparcia w ramach środków unijnych i rozwiązań krajowych" - ocenił Piwowar.
Inwestycje dokonywane przez przedsiębiorców w kapitał ludzki dotyczyły głównie obszarów związanych z nauką języków obcych (26%), specjalistyczną wiedzą związana z prowadzoną działalnością (25%), marketingiem i reklama (24%) oraz informatyką (18%). Nakłady na kształcenie właścicieli i pracowników firm nie są duże - jedynie w 25% badanych przedsiębiorstw roczne wydatki przekroczyły kwotę 2 tysięcy złotych, podkreślono w materiale.
Respondenci badania ocenili pozytywnie otoczenie biznesowe. "Warto podkreślić, że po raz pierwszy wszystkie obszary związane z otoczeniem biznesu zostały ocenione na ponad 100 punktów: usługi świadczone przez lokalną administrację (104 pkt), usługi doradcze banków w zakresie kredytów (103 pkt), uciążliwość kontroli (101 pkt) oraz korzyści z przynależności do organizacji biznesowych (100 pkt)" - czytamy dalej.
Raport został przygotowany na podstawie wywiadów telefonicznych prowadzonych we wrześniu i październiku 2016 roku z właścicielami prawie 7 tysięcy mikro i małych firm.
(ISBnews)