Trwa ładowanie...

Banki będą oddawać pieniądze. Sejm przyjął zmiany w sprawie kredytów hipotecznych

Jest ostateczna decyzja. W piątek Sejm zagłosował za senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym, która nakazuje zwrot pobieranych przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Dziś na wpis trzeba czekać długo, a kredytobiorcy tracą na konieczności płacenia wyższych rat tysiące złotych.

Banki będą oddawać pieniądze. Sejm przyjął zmiany w sprawie kredytów hipotecznych Banki będą oddawać pieniądze. Sejm przyjął zmiany w sprawie kredytów hipotecznych Źródło: Adobe Stock, fot: hesa2
d4fpq4a
d4fpq4a

To już koniec legislacyjnej drogi, którą przeszła ta nowelizacja. Przypomnijmy, że w lipcu ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Sejm, a w czwartek "za" zagłosował także Senat.

Izba wyższa parlamentu wprowadziła w czwartek jednak dwie poprawki: jedną porządkującą i drugą, rozszerzającą zakres osób mogących liczyć na zwrot opłat także o tych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny przed wejściem ustawy w życie, ale którzy nie mają jeszcze wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Dodatkowo poprawka zakłada, że banki będą miały 60 dni na zwrot pieniędzy od momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Sejm za senackimi poprawkami

Ustawa po poprawkach wróciła w piątek do Sejmu, który zgodził się na zaproponowane przez senatorów rozwiązania. Oznacza to, że teraz dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy i będzie oczekiwał już tylko na jego podpis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podwyżki stóp procentowych uderzyły w osoby z kredytem. Tak rząd chce pomóc Polakom

"Do momentu wpisu bank podnosi dodatkowo oprocentowanie o około 1-2 proc. A obecny czas na wpis dla Sądu Ksiąg Wieczystych w Warszawie to 12 miesięcy!" - skarżył się na początku roku nasz czytelnik, który skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl. - Przy sporym kredycie miesięczna dopłata to ponad 600 zł. Przez rok czekania robi się z tego prawie 8 tys. zł - wyliczał inny nasz czytelnik, pan Kamil.

d4fpq4a

Problem dostrzegał też rząd. - Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej - mówił w lipcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

Jak tłumaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości, dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wyjaśnia resort.

Wpisy do ksiąg mają przyspieszyć

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje też inną nowelizację, która skróci oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. Według oceny Marcina Warchoła może ona zostać przyjęta jesienią tego roku i wejść w życie jesienią roku 2023.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fpq4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fpq4a