Trwa ładowanie...

Banki oddadzą pieniądze za oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Senat przyjął nowe prawo

Banki będą musiały oddawać nawet tysiące złotych, pobieranych w ramach wyższych rat po udzieleniu kredytu mieszkaniowego. Chodzi o dodatkowe opłaty, które trzeba ponosić, zanim sąd nie wpisze banku do księgi wieczystej. Procedury ciągną się miesiącami, a klienci tracą na tym spore pieniądze. W czwartek Senat opowiedział się za nowelizacją przepisów w tej sprawie.

Banki mają zwracać pieniądze pobierane przez banki w oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystejBanki mają zwracać pieniądze pobierane przez banki w oczekiwaniu na wpis do księgi wieczystejŹródło: Adobe Stock, fot: DRONE QUEST
dffpyoo
dffpyoo

Chodzi o ustawę o kredycie hipotecznym i kilka innych ustaw, których nowelizację przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Ustawa została już w lipcu przyjęta jednogłośnie przez Sejm, a w czwartek "za" zagłosował także Senat.

Dwie poprawki w Senacie

Izba wyższa polskiego parlamentu przyjęła wersję ustawy z poprawkami, które we wtorek zostały zaproponowane podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. "Senatorowie postanowili, że ustawa obejmie także umowy o kredyt hipoteczny zawarte przed jej wejściem w życie w wypadku, gdy nie doszło jeszcze do wpisania hipoteki do księgi wieczystej" - czytamy na stronie internetowej Senatu.

dffpyoo

A portal TVN24 dodaje, że przyjęta też została poprawka, zgodnie z którą po wpisie do księgi wieczystej bank będzie miał 60 dni na to, by oddać klientowi kwotę pobraną w ramach podniesionej raty kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podwyżki stóp procentowych uderzyły w osoby z kredytem. Tak rząd chce pomóc Polakom

A pieniądze, które z tego tytułu pobierają banki, są niemałe. "Do momentu wpisu bank podnosi dodatkowo oprocentowanie o około 1-2 proc. A obecny czas na wpis dla Sądu Ksiąg Wieczystych w Warszawie to 12 miesięcy!" - skarżył się na początku roku nasz czytelnik, który skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl. - Przy sporym kredycie miesięczna dopłata to ponad 600 zł. Przez rok czekania robi się z tego prawie 8 tys. zł - wyliczał inny nasz czytelnik, pan Kamil.

dffpyoo

Problem dostrzegał też rząd. - Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej - mówił w lipcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

Jak tłumaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości, dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wyjaśnia resort.

Teraz ustawa z przegłosowanymi przez Senat poprawkami wróci do ponownego rozpatrzenia w Sejmie. Posiedzenie izby niższej zaplanowane jest już na piątek.

Wpisy do ksiąg mają przyspieszyć

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje też inną nowelizację, która skróci oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. Według oceny Marcina Warchoła może ona zostać przyjęta jesienią tego roku i wejść w życie jesienią roku 2023.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dffpyoo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dffpyoo