Trwa ładowanie...

Na wpis do księgi czekają nawet rok. Minister na pomoc wysyła notariuszy

Notariusze mają pomóc rozładować korek czekających na zmianę w hipotece. - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". Zyskają prawo dokonywania wpisów w księgach wieczystych. Ma on się odbywać na wzór aktu poświadczenia dziedziczenia. Co to oznacza? "Katastrofę" - grzmi Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych.

W stołecznej apelacji na wpis do księgi wieczystej trzeba czekać średnio dziewięć miesięcy. A np. w apelacji katowickiej to 1,3 miesiąca, lubelskiej i szczecińskiej – 2,1 miesiąca, białostockiej – 2,2 miesiąca W stołecznej apelacji na wpis do księgi wieczystej trzeba czekać średnio dziewięć miesięcy. A np. w apelacji katowickiej to 1,3 miesiąca, lubelskiej i szczecińskiej – 2,1 miesiąca, białostockiej – 2,2 miesiąca Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d3b8ehy

Na wpis do księgi wieczystej trzeba dziś czekać nawet rok, a bywa, że i dłużej. Od 2017 r. do sądów wpływa coraz więcej wniosków. Niewydolność wydziałów wieczystoksięgowych dotyczy głównie dużych ośrodków, w tym Warszawy i Krakowa. Jak zapewnia "Rzeczpospolitą" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, wkrótce będzie szybciej, bo wpisami zajmą się notariusze.

Gigantyczne kolejki w sądach

Trudna sytuacja, jak pisze "Rzeczpospolita", jest w niektórych dużych miastach, z Warszawą na czele, bo tu jest największy wpływ spraw wieczystoksięgowych. W 2021 r. w apelacji warszawskiej wpłynęło ponad 618 tys. spraw, a np. w apelacji białostockiej prawie dwukrotnie mniej (319 tys.).

To sprawia, że w stołecznej apelacji na wpis do księgi wieczystej trzeba czekać średnio dziewięć miesięcy. A np. w apelacji katowickiej to 1,3 miesiąca, lubelskiej i szczecińskiej – 2,1 miesiąca, białostockiej – 2,2 miesiąca.

d3b8ehy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersyjny podatek powraca. "Polacy się go boją, bo ma istotne minusy"

Według dziennika okres oczekiwania na wpis jest przede wszystkim efektem zwiększonego wpływu spraw do sądów prowadzących księgi wieczyste. Wynika to z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności.

Przypomnijmy, przy kupnie mieszkania na kredyt bank wymaga, by wpisać go do księgi wieczystej nieruchomości jako współwłaściciela. W końcu to on wykłada dużą część kwoty, za którą kupujemy nieruchomość. Przy kredycie w wysokości 300 tys. zł, może to oznaczać ratę wyższą nawet o 500 zł.

d3b8ehy

"Rzeczpospolita" informuje, że MS ma już gotowe projekty ustaw, które skrócą oczekiwanie na wpis. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. Nowe przepisy mają też nie pozwolić, by bank w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej obciążał kredytobiorcę dodatkowymi i bezzwrotnymi kosztami.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, zapowiada, że we wtorek z MS zostanie wysłany do Rządowego Centrum Legislacji projekt, na mocy którego notariusze zyskają prawo dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

Prawnicy alarmują: takiego rozwiązania nie ma w całej UE

Gazeta informuje, że teraz, jak wynika z zapowiedzi, wpis do księgi wieczystej ma się odbywać na wzór aktu poświadczenia dziedziczenia dokonywanego przez notariuszy. Co to oznacza? - pyta.

"Katastrofę w systemie ksiąg wieczystych" – uważa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych. Wprowadzenie nowych podmiotów do postępowania wieczystego jeszcze spowolni postępowanie. "Ministerstwo planuje wprowadzenie podmiotu prywatnego jako orzecznika do sądu powszechnego. Takiego rozwiązania nie ma w całej Unii Europejskiej" – uważają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b8ehy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b8ehy