Banki na sprzedaż, BZ WBK w ofercie publicznej?

Rynek bankowy w Polsce może wkrótce zmienić całkowicie swoje oblicze. Działające nad Wisłą banki, jeden po drugim, mogą zmieniać właścicieli. Po BZ WBK, dla którego kupca cały czas poszukuje irlandzki AIB, na sprzedaż mogą zostać wystawione również inne banki - pisze "Puls Biznesu".

Banki na sprzedaż, BZ WBK w ofercie publicznej?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Gazeta wspomina o Unicredit oraz HSBC, które miałyby być zainteresowane większymi inwestycjami w Polsce. Pierwszy miałby się ubiegać o zakup Millennium, a drugi miałby współpracować z Eurobankiem jako partner finansowy dla Polbanku.

Obydwa banki miały, jak podaje agencja Bloomberg, wstać od rozmów na temat przejęcia BZ WBK, pozostawiając na placu boju jedynie BNP Paribas i PKO BP.

Jakie podmioty mogą jeszcze zostać sprzedane? Na giełdzie bankowej pojawiają się nazwy Kredyt Banku czy BRE Banku, ale póki co są to tylko spekulacje - pisze "Puls Biznesu".

Możliwe są wciąż różne scenariusze w przypadku BZ WBK. Najbardziej prawdopodobną opcją jest, aby 70 proc. udziałów w BZ WBK od irlandzkiego AIB odkupił jakiś inwestor. Tymczasem japoński bank inwestycyjny Nomura namawia AIB do sprzedaży tego pakietu akcji na giełdzie.

Jest to - jak twierdzi Nomura - najszybszy sposób na uzyskanie gotówki ze sprzedaży pakietu. Nie ma potrzeby due dilligence.

Taka transakcja zwiększyłaby też płynność na warszawskiej giełdzie i przybliżyła ją do uzyskania statusu centrum finansowego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Nomura przypuszcza, że przed skorzystaniem z tej opcji AIB powstrzymuje wielkość pakietu, szacowanego na około 10 mld zł.

W przypadku gdyby jednak to PKO BP przejęło BZ WBK, Nomura widzi możliwość podziału BZ WBK na części: bankowość korporacyjną oraz inwestycyjną. Podobnie było w przypadku Pekao SA i BPH. PKO BP może zostać zmuszone do podziału.

bz wbkbankimillennium

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)