Banki powinny przewidzieć zmiany na rynku nieruchomości - Kluza
2.4.Warszawa (PAP) - Banki, które udzielały kredytów na zakup
domów i mieszkań, powinny być przygotowane na ewentualne zmiany na
rynku nieruchomości i walut - uważa...
02.04.2009 | aktual.: 21.04.2009 12:58
2.4.Warszawa (PAP) - Banki, które udzielały kredytów na zakup domów i mieszkań, powinny być przygotowane na ewentualne zmiany na rynku nieruchomości i walut - uważa przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza.
"Gospodarka rozwija się cyklicznie i było jasne, że w takich długich okresach kredytowania sytuacja może się zmieniać" - powiedział w Sejmie Kluza, odpowiadając na pytanie dotyczące działań w stosunku do banków wymuszających większe marże za kredyty hipoteczne.
Kluza podał, że Komisja ma dane, iż kilka banków zwróciło się w ostatnich tygodniach z żądaniem dodatkowego zabezpieczenia kredytów hipotecznie zabezpieczonych nieruchomościami. Banki uzasadniały to spadkiem wartości nieruchomości i wzrostem kosztów kredytów - dodał.
"Jeden z banków przygotował nawet aneksy umów, w których to kredytobiorca miał - w trosce o bezpieczeństwo zgromadzonych w tym banku kredytów - prosić bank o podwyższenie marży jego kredytu" - podał Kluza.
"Takie działania spotkały się ze sprzeciwem nadzoru bankowego" - zaznaczył.
Szef KNF podkreślił, że domaganie się przez banki dodatkowego zabezpieczenia lub sprzedaży dodatkowych produktów dla zabezpieczenia umów kredytowych może być objawem "niedostatecznej jakości zarządzania ryzykiem kredytowym w danym banku".
"Dlatego proces zarządzania ryzykiem w takich bankach, które wystąpiły o dodatkowe zabezpieczenia, będzie przedmiotem dodatkowej analizy Nadzoru" - zaznaczył.
W ocenie nadzoru finansowego, stanowisko NBP, że banki mają prawo do podwyższania marż nie jest do zaakceptowania - podkreślił Kluza.
"Obecna sytuacja na rynku nie może być wykorzystywana przez banki do poprawiania rentowności kosztem klientów albo przez podwyższanie marż, albo powiększanie widełek przeliczeń (spread)
walutowych" - powiedział szef nadzoru.
Kluza dodał, że KNF przygotowuje rekomendacje dla banków, przy zarządzaniu ryzykiem kredytowym.
"W niespokojnych czasach zatrzymywanie zysków jest najlepszą metodą wsparcia kapitałowego instytucji finansowych. Zatrzymywanie przez banki dywidendy to najlepszy sposób" - powiedział.
Zaznaczył, że KNF zwróciła się do zarządów banków, aby zwracały się do swoich właścicieli, by te środki pozostawały w bankach.(PAP)
ago/ drag/ gma/