Trwa ładowanie...
d1zqgk5
mieszkanie dla młodych
+1

Banki przestają udzielać kredytów. Wyczerpują się środki w programie MdM

Otrzymanie kredytu w ramach programu MdM z dopłatą wypłaconą w tym roku będzie trudniejsze – banki przestają przyjmować wnioski kredytowe. Osoby, które wybrały mieszkanie z datą oddania do użytkowania pod koniec roku znalazły się w trudnej sytuacji.
Share
Banki przestają udzielać kredytów. Wyczerpują się środki w programie MdM
Źródło: Flickr, Fot: iamalive
d1zqgk5

Ponad 200 mln zł zostało zarezerwowanych na tegoroczne dopłaty do kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych do końca października. Wygląda jednak na to, że listopad będzie ostatnim miesiącem, w którym będzie można dostać kredyt z tej puli. Od grudnia wiele banków będzie przyjmować tylko wnioski na kolejne lata.

Jest to związane ze sposobem działania programu. W MdM założona jest określona pula pieniędzy na każdy rok działania, przykładowo na 2014 r. jest to 600 mln zł. A to, z której puli zostanie rozliczona dopłata dla danego klienta, zależy od daty oddania mieszkania do użytkowania, bo dofinansowanie MdM stanowi ostatnią transzę płatności dla dewelopera. Płatność dla dewelopera nierozerwalnie zaś łączy się z ukończeniem budowy i oddaniem mieszkania do użytkowania. Jeśli więc ktoś wybrał mieszkanie, które zostało już oddane lub zostanie oddane przed końcem roku, powinien zająć się sprawą jak najszybciej, bo w niektórych bankach wnioski będą przyjmowane jeszcze tylko przez kilka dni.

Wśród banków, które już dziś zapowiedziały zaprzestanie przyjmowania wniosków na 2014 rok są na chwilę obecną: Alior Bank (wnioski przyjmuje do 24 listopada br.), Eurobank (nie akceptuje wniosków z terminem wypłaty dofinansowania przypadającym pomiędzy 10 a 31 grudnia br.) i PKO BP (data graniczna to 28 listopada br.). Stanowiska nie określiły jeszcze BGŻ, Deutsche Bank i Getin Noble Bank, z kolei Pekao SA nie wprowadziło granicznej daty.

d1zqgk5

Bez problemów można składać wnioski o kredyty z terminem wypłaty dofinansowania na kolejne lata. Wyjątkiem jest tu Bank Zachodni WBK, który 24 listopada w ogóle przestaje przyjmować wnioski o kredyty dofinansowane w ramach programu MdM. Bank tłumaczy się przeciążeniem oddziałów.

Zaprzestanie przyjmowania wniosków na ten rok przez banki jest jak najbardziej zrozumiałe, bo przyjmując wniosek np. w połowie grudnia, bank praktycznie nie ma szans na uruchomienie kredytu w terminie. A pieniądze muszą być wypłacone w odpowiednim czasie, bo tak został skonstruowany program Mieszkanie dla Młodych.

Z programu mogą skorzystać osoby do 35. roku życia, które nie miały wcześniej nieruchomości. Wnioski mogą składać zarówno małżeństwa, jak i single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko. W przypadku małżeństw warunek nieposiadania nieruchomości mieszkalnej dotyczy obojga małżonków.

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie nieruchomości (mieszkania) kupowanej na rynku pierwotnym, położonej w Polsce i spełniającej kryterium ceny i powierzchni obowiązujące w danym mieście. Kredyt musi być zaciągany w złotówkach na minimum 15 lat i pokrywać minimum 50 proc. ceny mieszkania.

d1zqgk5

Podziel się opinią

Share
d1zqgk5
d1zqgk5