Trwa ładowanie...
d1ft7ly

Banki uniewinnione w sprawie bankructwa Parmalatu

Sąd w Mediolanie uniewinnił w poniedziałek amerykańskie banki Morgan Stanley, Citigroup, Bank of America oraz niemiecki Deutsche Bank, a także ich pięciu przedstawicieli oskarżonych o udział w oszukańczym bankructwie włoskiego koncernu spożywczego Parmalat.

d1ft7ly
d1ft7ly

Proces o manipulacje cenami akcji rozpoczął się w styczniu 2008 roku. Mediolańska prokuratura twierdziła, że cztery banki rozpowszechniały fałszywe informacje w celu zmian cen akcji Parmalatu we współpracy z jego byłym szefem Calisto Tanzim.

Prokuratura w Mediolanie żądała kar finansowych w wysokości 900 tys. euro dla każdego z banków, skonfiskowania łącznie 120 mln euro oraz kar od roku do roku i czterech miesięcy więzienia dla dwóch pracowników banku Morgan Stanley, dwóch pracowników Deutsche Bank oraz jednego przedstawiciela Citigroup.

Citigroup, który utrzymuje, że został oszukany przez Parmalat, z zadowoleniem przyjął werdykt, który "potwierdza jednoznacznie, że Citi i jego pracownicy nie odgrywali żadnej roli w realizacji największego oszukańczego bankructwa we Włoszech".

Satysfakcje z decyzji sądu wyraził Morgan Stanley i Bank of America. Według tego ostatniego orzeczenie udowadnia, że "żaden z pracowników (Bank of America) nie wiedział nic o oszustwie".

d1ft7ly

Z kolei według Deutsche Banku, werdykt potwierdza, że grupa zawsze "działała profesjonalnie i z poszanowaniem włoskiego prawa".

Skandal w firmie Parmalat wybuchł w grudniu 2003 roku, gdy ogłosiła ona bankructwo po wykryciu dziury finansowej w wysokości 14,5 miliarda euro.

W grudniu 2010 były szef grupy Parmalat, Tanzi, został skazany na 18 lat pozbawienia wolności za ogłoszenie fałszywego bankructwa firmy. Ponadto na wysokie kary skazani zostali inni członkowie kierownictwa Parmalatu. (PAP)

jhp/ ap/ jtt/

d1ft7ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ft7ly