Trwa ładowanie...

Banki wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości

Po kryzysie, banki w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. Krajem, w którym łatwiej jest uzyskać finansowanie na ten cel, jest Polska.

Share
Banki wciąż niechętnie udzielają kredytów na nieruchomości
Źródło: AFP
d196wjm

- W Polsce banki nie mają problemów i raczej chętnie finalizują projekty deweloperskie, ale pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów - powiedział we wtorek dziennikarzom Steven Baxted z KPMG. Dodał, że banki wymagają od starających się o kredyt przedsiębiorców m.in. stabilnego modelu biznesowego i znaczącego wkładu własnego. Podkreślił, że banki finansują projekty nieruchomościowe "o wysokiej jakości".

- Generalnie, chęć do finansowania jest większa w krajach, które okazały się być bardziej elastyczne w czasach kryzysu. Liderem w regionie jest Polska - zauważył.

Z badania KPMG wynika, że w naszym kraju dużą szansę na pozyskanie kredytu mają również takie inwestycje jak galerie handlowe, czy np. magazyny. Najmniej chętnie banki finansują inwestycje hotelarskie. - Jednak dobre projekty inwestycyjne mogą liczyć na rozsądne warunki finansowania - powiedział Baxted.

Raport KMPG zawiera informacje za pierwsze półrocze 2010 r. Powstał on na podstawie rozmów z przedstawicielami ponad 50 banków z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Bułgarii, Węgier, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji. W Polsce rozmowy zostały przeprowadzone z przedstawicielami dziewięciu dużych banków.

d196wjm

Podziel się opinią

Share
d196wjm
d196wjm