Trwa ładowanie...

Banki wycofują się z wysokooprocentowanych lokat

Banki po cichu wycofują się z oferowania wysokooprocentowanych lokat. Wszystko z powodu reakcji Komisji Nadzoru Finansowego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Banki wycofują się z wysokooprocentowanych lokat
Źródło: Jupiterimages
d34wj0z

Zdaniem wiceprzewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka to m.in. lokaty z wysokim oprocentowaniem destabilizują rynek depozytowy, bo klienci przenoszą swoje środki w znaczącej skali między bankami. To z kolei rodzi ryzyko problemów nie dla banków, w tym i tych, które udziału w wojnie na depozyty nie biorą.

W listopadzie pojawiły się oferty lokat z dzienną kapitalizacją oprocentowanych powyżej średniej rynkowej - ponad 7 proc. - w takich bankach jak BGŻ Optima, Meritum Bank czy Polbank EFC.

d34wj0z

Działania KNF przyniosły skutek. W grudniu po ofertach w pierwszych dwóch wymienionych bankach nie było już śladu. Oficjalnie z powodu wysokiego zainteresowania, a nieoficjalnie decyzję o wycofaniu przyspieszył list z KNF - pisze "DGP".

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza, wojna depozytowa jest niebezpieczna, bo zmniejsza rentowność banków. Dlatego trzeba znaleźć inny sposób na finansowanie przez banki kredytów niż zbieranie depozytów.

d34wj0z

Podziel się opinią

Share
d34wj0z
d34wj0z