Trwa ładowanie...
upadłość

Bankructwo goni bankructwo. Wzrost upadłości o 18 proc.

Wzrasta liczba upadłości, szczególnie wśród firm budowlanych w Polsce - wynika z analiz firmy Euler Hermes zajmującej się ubezpieczeniami należności handlowych.

Share
Bankructwo goni bankructwo. Wzrost upadłości o 18 proc.
Źródło: Jupiterimages
d2ayum4

W pierwszym kwartale tego roku bankructwo dotknęło 227 spółek wobec 193 w tym samym czasie roku poprzedniego, czyli o 18 procent więcej.

Grzegorz Błachnio z Euler Hermes zaznacza, że to, co przyczynia się do wzrostu bankructw, to między innymi zwolnienie obiegu pieniądza, co z kolei wiąże się ze spowolnieniem gospodarczym. Wyjaśnia, że w ślad za upadającą firmą mogą ucierpieć w mniejszym lub większym stopniu także podwykonawcy czy dostawcy.

d2ayum4

Grzegorz Błachnio zaznacza, że choć liczba upadłości wzrasta, to nie jest to wzrost jednorodny we wszystkich branżach - na przykład w dystrybucji czy branży produkcyjnej bankructwa od dwóch, trzech lat utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie.

Perspektywy nie są dobre, bo nic nie wskazuje na to, żeby liczba firm działających w Polsce miała spadać. W tym roku można się spodziewać kolejnego wzrostu.

Analizy powstają między innymi na podstawie orzeczeń sądowych publikowanych w poszczególnych kwartałów roku.

d2ayum4

Podziel się opinią

Share
d2ayum4
d2ayum4