Barometr Consumer Finance w I kw. spadł kdk do 65,5 pkt z 66 pkt - KPF, IRG SGH (opis)

07.02. Warszawa (PAP) - W I kwartale 2012 r. wartość Barometru Consumer Finance KPF-IRG spadła z 66,0 do 65,5 punktu - wynika z najnowszych badań Konfederacji Przedsiębiorstw...

07.02. Warszawa (PAP) - W I kwartale 2012 r. wartość Barometru Consumer Finance KPF-IRG spadła z 66,0 do 65,5 punktu - wynika z najnowszych badań Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Spadek ten potwierdza średniookresowy negatywny trend w obszarze popytu gospodarstw domowych na produkty kredytowe" - napisano w omówieniu do badania.

"Wynik ten może niestety oznaczać utrzymanie obecnie obserwowanej stagnacji na rynku kredytów - szczególnie w obszarze kredytów konsumpcyjnych" - dodano.

Eksperci KPF i IRG wskazują, że dynamika roczna wzrostu rynku kredytów dla gospodarstw domowych w tym roku będzie w granicach 5-8 proc.

"Uwzględniając negatywne wskazania barometru oraz informacje docierające z rynku kredytowego wydaje się więc, że uzyskanie wzrostu w segmencie kredytów konsumenckich w 2012 roku będzie bardzo trudne, a całkowita dynamika rynku kredytów dla gospodarstw domowych będzie się utrzymywać w okolicy 5-8 proc. (rdr, po oczyszczeniu ze zmian kursowych), co będzie wynikiem aktywności banków w udzielaniu kredytów mieszkaniowych" - napisano.

Z przeprowadzonych badań wynika, że bieżący spadek wartości barometru jest w głównej mierze uwarunkowany pogorszeniem sytuacji finansowej gospodarstw domowych, które czują się coraz mniej pewnie w natłoku informacji dotyczących kryzysu i coraz częściej obawiają się, że odczują skutki kryzysu na własnej kieszeni.

"Negatywne opinie dotyczące sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w nadchodzących 12-tu miesiącach są najprawdopodobniej przeniesieniem obaw z poziomu gospodarki, gdyż w opinii polskich respondentów zarówno ogólna sytuacja gospodarcza, jak i zmiany na rynku pracy będą przyjmowały niekorzystną formę w nadchodzącym roku" - napisano w komentarzu.

Zdaniem autorów badań pogorszenie opinii widoczne jest również w obszarze prognozy oszczędności oraz oceny bieżącego klimatu do oszczędzania.

"Oznacza to, że gospodarstwa domowe najprawdopodobniej będą mniej chętne do dostarczania środków dla sektora bankowego na prowadzenie akcji kredytowej. W konsekwencji, mniejsza ilość wolnych środków będzie zapewne wpływać na podniesienie kosztów sektora bankowego i w efekcie przekładać się będzie na gorsze warunki kredytowania dla sektora gospodarstw domowych" - napisano.

Jedynym obszarem, w którym odnotowano poprawę koniunktury, są prognozy gospodarstw domowych w obszarze zakupu dóbr trwałych.

"Wzrost jest jednak bardzo niewielki, wskaźnik oczyszczony z wahań krótkookresowych jedynie nieznacznie wzrósł i raczej nie należy spodziewać się wzrostu dynamiki w segmencie zakupów dóbr trwa-łych (obecnie dynamika zakupów RTV-AGD jest na poziomie poniżej 5 proc. w ujęciu rocznym)" - podkreślają autorzy. (PAP)

bg/ jba/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługiankiety

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)