Barometr IRG SGH w I kw. obniżył się o 4 pkt do minus 24 pkt
07.02. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH obniżyła się w I kwartale 2013 roku pod wpływem oddziaływania czynników sezonowych i cyklicznych o 4 pkt i wynosi minus 24 pkt -...
07.02. Warszawa (PAP) - Wartość barometru IRG SGH obniżyła się w I kwartale 2013 roku pod wpływem oddziaływania czynników sezonowych i cyklicznych o 4 pkt i wynosi minus 24 pkt - podał w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
"W I kwartale 2013 miało miejsce pogorszenie aktywności gospodarczej w Polsce. Wartość barometru IRG SGH spadła zarówno pod wpływem oddziaływania czynników sezonowych, jak i cyklicznych. Oczekiwania na kolejny kwartał zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów są jednak dość optymistyczne. Wartość barometru IRG SGH jest ujemna, wynosi -24 pkt. Odnotowany w I kwartale spadek wartości barometru o prawie 4 pkt. jest typowy, odnotowana zmiana nie odbiega od średniej dla tej pory roku. W ciągu roku wartość barometru zmniejszyła się o 7 pkt. wskazując na negatywne oddziaływanie czynników cyklicznych" - napisano w komentarzu.
IRG napisał, że pogorszenie koniunktury miało miejsce w przemyśle przetwórczym, budownictwie, sektorze bankowym i handlu.
"Zwiększył się wskaźnik nastrojów konsumentów, pozostaje jednak na bardzo niskim poziomie. Największy wpływ na spadek wartości barometru w ciągu kwartału miało pogorszenie koniunktury w budownictwie, przemyśle przetwórczym oraz niska wartość, mimo poprawy, wskaźnika nastrojów konsumentów. Natomiast roczny spadek wartości barometru to efekt spadków wartości wskaźników koniunktury w budownictwie, przemyśle przetwórczym, sektorze bankowym i handlu" - napisano.
"Należy podkreślić, iż spadki wartości barometru zarówno w skali kwartału, jak i roku są mniejsze niż w IV kwartale ub. roku. Podobnie jest ze zmianami wskaźników koniunktury w badanych sektorach gospodarki. Bardziej optymistyczne przewidywania na kolejny kwartał, zarówno przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych, wskazują na możliwość poprawy koniunktury w kolejnym kwartale. Będzie to skutek pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych" - dodano. (PAP)
map/ jtt/