Trwa ładowanie...
d4f81cc
d4f81cc

Barometr koniunktury IRG SGH spadł o 0,5 pkt kw/kw do -4,5 pkt w III kwartale

Warszawa, 10.08.2016 (ISBnews) - Barometr koniunktury gospodarczej IRG SGH spadł o 0,5 pkt kw/kw i wyniósł -4,5 pkt w III kw. 2016 r., zaś w ujęciu rocznym wzrósł o 5 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4f81cc

"W III kw. w gospodarce zawsze występuje pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych i w zasadzie wszystkie wartości wskaźników, całego barometru, jak i i wskaźników koniunktury w badanych obszarach, powinny rosnąć. Tymczasem mamy wartość ujemną. Tego się nie spodziewaliśmy, choć w ciągu roku mamy wzrost na poziomie 5 pkt" - powiedziała dyrektor Instytutu Elżbieta Adamowicz podczas konferencji prasowej.

"Biorąc pod uwagę wcześniejsze wyniki naszych badań, w kolejnym kwartale będziemy dalej spadać, chyba, że coś się zmieni" - kontynuowała profesor.

Wskazała, że w skali roku największy wzrost wskaźnika nastąpił w segmencie bankowym. "Jest to efekt bazowy, gdyż w ubiegłym roku bardzo pesymistyczne oceny się pojawiały związane m.in. z przewidywanym obciążeniem podatkowym. Niewielkie wzrosty nastąpiły w transporcie i budownictwie, a także w gospodarstwach domowych i handlu. Z kolei spadki mamy w przemyśle i rolnictwie " - powiedziała Adamowicz.

Jej zdaniem, przemysł wchodzi w okres spowolnienia, a kolejny kwartał na ogół nie przynosił poprawy. "W obecnej sytuacji z niepokojem będziemy oczekiwać na kolejne dane" - dodała.

Adamowicz podkreśliła, że wśród barier działalności gospodarczej w wymienianych w przemyśle coraz częściej firmy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników.

(ISBnews)

d4f81cc

Podziel się opinią

Share
d4f81cc
d4f81cc