Trwa ładowanie...
d2dw1oc

BBN ws. wspólnego seminarium BBN i Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej (komunikat)

...

d2dw1oc
d2dw1oc

26.09. Warszawa - BBN informuje:

Polska i Francja debatują o współczesnych zagrożeniach i wyzwaniach oraz, w tym kontekście, wspólnocie interesów strategicznych, jako podstawie do budowania wspólnego bezpieczeństwa europejskiego, opartego na NATO i UE.

W środę 26 września br. w Pałacu Prezydenckim odbyło się pierwsze wspólne seminarium Biura Bezpieczeństwa Narodowego i paryskiego Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej (IHEDN) poświęcone polityce bezpieczeństwa. Obrady otworzyli szef BBN minister Stanisław Koziej oraz ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Pierre Buhler. Delegacji IHEDN przewodniczył nowo mianowany dyrektor Instytutu gen. Jean-Marc Duquesne.

Szef BBN w swoim wystąpieniu zaznaczył, że mimo wielu różnic polityczno-poglądowych, jakie miały miejsce w ostatnim dwudziestoleciu, Francja dla Polski zawsze była ważnym politycznie i kulturowo punktem odniesienia.

d2dw1oc

S. Koziej zaznaczył, że Pałac Prezydencki jest odpowiednim miejscem do debaty o fundamentalnych kwestiach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa w ramach NATO i UE. Przypomniał, że właśnie w tym miejscu został podpisany Układ Warszawski, i kilkadziesiąt lat później toczyły się obrady "Okrągłego Stołu", które rozpoczęły proces demokratycznych przemian ustrojowych w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. Także tu prezydent podpisał Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej oraz ratyfikował akt o przystąpieniu Polski do NATO i Unii Europejskiej.

Zaakcentował aktualność dyskutowanych problemów. Po pierwsze, to kondycja polityczno-strategiczna NATO po szczycie w Chicago w kontekście bezpieczeństwa europejskiego. Postawił tezę, że istnieje potrzeba konsolidacji NATO wokół jego podstawowej funkcji bezpieczeństwa państw członkowskich. Bezpieczeństwo wszystkich członków powinno być równe i wtedy Sojusz będzie mógł skutecznie wykonywać także inne, międzynarodowe funkcje poza swoim terytorium. Drugi temat to polityka bezpieczeństwa UE. Potrzebna jest niewątpliwie nowelizacja strategii bezpieczeństwa UE. Ten strategiczny drogowskaz z 2003 r. jest już nieco "zardzewiały", napisy na nim przyblakły. Trzeba go odnowić. Trzeci temat seminarium to wymiana doświadczeń z prowadzonych w Polsce i Francji narodowych strategicznych przeglądów bezpieczeństwa. Powinny one ułatwić zidentyfikowanie narodowych interesów strategicznych i poszukiwanie wśród nich interesów wspólnych. Tylko na wspólnocie interesów można skutecznie budować wspólne bezpieczeństwo europejskie.

Życząc uczestnikom konferencji owocnej dyskusji wyraził przy okazji nadzieję, że regularna współpraca między BBN i Instytutem przyczyni się do wzmocnienia dialogu strategicznego między Polską i Francją.

Ambasador Francji Pierre Buhler zaznaczył, że obecność na seminarium przedstawicieli ministerstw obrony i spraw zagranicznych obu krajów wyraża prawdziwie międzyresortowe podejście BBN i Instytutu do spraw bezpieczeństwa i obronności.

d2dw1oc

Ambasador P. Buhler zaznaczył, że postęp w uwzględnianiu przez Francję problemów bezpieczeństwa i obronności wyraża wpisanie do Białej Księgi z 2008 r., obok trzech głównych funkcji strategicznych Francji (odstraszania, ochrony i przerzutu sił), nowej funkcji, jaką jest "wiedza i antycypacja". Jak zaznaczył pozwala ona Francji pozostać wierną maksymie filozofa Augusta Comte'a "Savoir pour pr,voir, afin de pouvoir" [Wiedzieć, by przewidywać po to, aby móc].

Ambasador zaznaczył, że spotkanie pozwoli określić wspólną wizję strategii Polski i Francji. Powiedzieał, że doświadczenia płynące z Białych Ksiąg obu krajów powinny przyczynić się do wzmocnienia zdolności militarnych i przemysłowych obu krajów oraz do budowania wspólnie Europy, dysponującej dużym potencjałem w dziedzinie badań i rozwoju.

Francja jest ważnym partnerem Polski zarówno w wymiarze współpracy dwustronnej, regionalnej (Trójkąt Weimarski), jak i w ramach NATO i UE. Dialog, wymiana opinii i analiz pozwala na lepsze zrozumienie indywidualnych interesów oraz celów strategicznych i w ten sposób przyczynia się do skuteczniejszej ich realizacji ze świadomością pewnych odmienności w perspektywach strategicznych obu sojuszniczych krajów, wynikających z uwarunkowań geopolitycznych, historycznych, a także tych wynikających z różnych potencjałów gospodarczych i społecznych oraz innych czynników.

d2dw1oc

Seminarium stanowi kolejny element współpracy Biura z partnerami francuskimi. W obradach udział wzięli przedstawiciele administracji centralnej RP (BBN, MSZ, MON) oraz delegacja francuska (IHEDN, MSZ, Ministerstwo Obrony). W czasie seminarium dyskutowano o problematyce bezpieczeństwa europejskiego po szczycie NATO w Chicago, nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa oraz wymieniono doświadczenia dotyczące przeglądów polityk bezpieczeństwa i obronności w Polsce i Francji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc