Trwa ładowanie...

Będą płacili stażystom. Koniec z parzeniem kawy na praktykach

Nawet 10 tys. młodych skorzysta z płatnych staży. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizuje konkurs dla uczelni, które będą starały się o środki na staże. W puli jest 50 mln zł. Z tych pieniędzy studenci skorzystają już w styczniu, informuje „Gazeta Wyborcza”

Będą płacili stażystom. Koniec z parzeniem kawy na praktykach
d12aldt
d12aldt

Nawet 10 tys. młodych skorzysta z płatnych staży. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizuje konkurs dla uczelni, które będą starały się o środki na ten cel. W puli jest 50 mln zł. Z tych pieniędzy studenci skorzystają już w styczniu, informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zadaniem uczelni - oraz współpracujących z nimi pracodawców - będzie przygotowanie programu stażowego obejmującego przynajmniej 30 proc. uczniów danego rocznika na wybranym kierunku. To główny warunek otrzymania środków. Szczegółowe zasady ogłosi Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Ministerstwo ma zamiar premiować uczelnie ścisłe i techniczne.

Środki przeznaczone na staże dla konkretnej uczelni mają zależeć od liczby studentów (te poniżej 4 tys. osób mogą liczyć na 3 mln zł).

„Bardzo liczę na to, że w pierwszej edycji konkursu uda się zapewnić profesjonalne, dobrze przygotowujące do pracy zawodowej staże dla około 10 tys. studentów z całej Polski. Pierwsi studenci rozpoczną je z początkiem 2014 r.” – powiedziała gazecie minister nauki Barbara Kudrycka.

d12aldt

O konieczności wprowadzenia płatnych staży (nie tylko tych oferowanych w porozumieniu z uczelnią) mówi się od jakiegoś czasu. Studenci i absolwenci często twierdzą, że są traktowani jak tania siła robocza – pracują jak osoby na etacie, tyle że za darmo. Sprawa staży nie jest w Polsce jednolita. Są firmy, które prowadzą programy stażowe i płacą swoim stażystom. Ale są i takie, które o wynagrodzeniu dla praktykanta nie chcą słyszeć.

Jak wynika z sondy przeprowadzonej wśród studentów i absolwentów przez portal Nieparzekawy.pl, tylko 35 proc. z nich za praktyki dostało pieniądze, średnio 1,5 tys. zł. Dlatego też grupa firm, która chce przyciągnąć najlepszych absolwentów proponuje, by praktyki i staże trwające dłużej niż miesiąc były płatne.

Niedawno powstał pierwszy w Polsce dokument związany ze stażami. Zgodnie z nim staże powinny odbywać się na podstawie ustalonego przez pracodawcę programu; określać zakres obowiązków uczestnika; odbywać się pod nadzorem przygotowanego do tego pracownika firmy (mentora); stażyści powinni mieć zagwarantowane ubezpieczenie zdrowotne.

ag/WP.PL

d12aldt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12aldt