Będą świadczenia przejściowe dla belfrów

Poselski projekt w sprawie emerytur przejściowych dla nauczycieli został dziś złożony u marszałka Sejmu

Poselski projekt w sprawie emerytur przejściowych dla nauczycieli został dziś złożony u marszałka Sejmu. Podpisali się pod nim posłowie koalicyjnych klubów PO i PSL oraz Lewicy. Wnioskodawcą ma być szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.

W przeciwieństwie do wcześniejszych zapowiedzi, świadczenia przejściowe mają być wypłacane do 2028 roku, a nie 2024. Prawo do nich będą mieć nauczyciele w wieku co najmniej 55 lat, z minimum 20-letnim stażem pracy "przy tablicy". Świadczeń tych nie będzie można łączyć z pracą w zawodzie.

Świadczenie będzie wynosiło 80 proc. wysokości emerytury pomostowej.
"To dobry kompromis wynegocjowany wspólnie z nauczycielami" - ocenił Olejniczak w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. Podkreślił, że pod projektem podpisali się posłowie trzech klubów.

Pytany, dlaczego okres wypłacania emerytur przejściowych został przedłużony jeszcze o cztery lata, Olejniczak powiedział, że punktem wyjścia było założenie, iż "każdy kto urodził się w 1969 roku i jest nauczycielem będzie mógł skorzystać z tego świadczenia". "W związku z tym po wyliczeniach doszliśmy do wniosku, że należy zapisać rok 2028 i wtedy nie będzie żadnych problemów" - dodał szef klubu Lewicy.

Wyraził też przekonanie, że te rozwiązania będą dobrze służyły nauczycielom. Projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach rekompensacyjnych został uzgodniony w ubiegłym tygodniu przez kluby koalicyjne, Lewicę i Związek Nauczycielstwa Polskiego. W uzasadnieniu do projektu zapisano, że ma on objąć około 95 tys. pracujących nauczycieli.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)