Trwa ładowanie...

Będą wypłacać trzynastą pensję. Kto może na nią liczyć?

31 marca mija przewidziany przez ustawę termin wypłaty rocznego wynagrodzenia

Będą wypłacać trzynastą pensję. Kto może na nią liczyć?Źródło: ˆ plumet - Fotolia.com
d371utm
d371utm

. Pracownicy „budżetówki” mogą spodziewać się popularnych trzynastek.

Kto posiada prawo do dodatkowego wynagrodzenia? Reguluje to ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej: pracownik jednostki sfery budżetowej uzyskuje prawo dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu w ciągu danego roku kalendarzowego co najmniej sześciu miesięcy.

Wysokość przyznanego świadczenia jest adekwatna do faktycznego okresu, który dana osoba przepracowała. Trzynastka w pełnej wysokości przysługuje wtedy, jeśli pracownik przepracował cały rok kalendarzowy. Dodatkowa pensja przysługuje pracownikom sfery budżetowej, zatrudnionym w urzędach organów władzy państwowej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, a także pracownikom samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

d371utm

By otrzymać trzynastą pensję trzeba być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę.

Wysokość trzynastki ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który wynagrodzenie przysługuje. Uwzględniane są wynagrodzenia oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy.

MA,WP.PL

d371utm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371utm