Będzie praca dla nauczycieli

Będzie praca dla nauczycieli
Źródło zdjęć: © © Tyler Olson - Fotolia.com

12.12.2013 13:57, aktual.: 12.12.2013 16:53

MEN zapowiada, że w 2014 roku powstanie około 30 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli. Kto może liczyć na zatrudnienie?

Mimo panującego niżu demograficznego, będzie praca dla nauczycieli. Zmianę potwierdza Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ostatnimi czasy nie było dobrych wiadomości dla osób zatrudnionych w szkolnictwie. Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2013/2014 pracę miało stracić ponad siedem tysięcy nauczycieli, a co najmniej dwa razy tyle mieć zmniejszony wymiar godzin. Jak powiedziała była minister edukacji Krystyna Szumilas podczas jednej z konferencji prasowych, zwalnianie nauczycieli jest w gestii dyrektorów szkół i to od nich zależy plan organizacyjny placówki. - Dyrektorzy podejmują decyzje, w zależności od tego, ilu uczniów do danej szkoły się zgłosi - oświadczyła Szumilas. W najgorszej sytuacji znaleźli się poloniści, angliści i wuefiści, a także nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i nauczania początkowego - podawał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W przyszłym roku będzie szansa na zatrudnienie dla nauczycieli, którzy nie mają pracy w zawodzie. - Około 30 tys. nowych miejsc pracy pojawi się w systemie edukacji w najbliższych dwóch latach - w 2014 i 2015 roku, najpierw w szkołach podstawowych - informuje rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tłumaczy, że ma to związek z objęciem obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich i dotyczyć będzie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. - Natomiast od roku szkolnego 2017/2018 zwiększone zapotrzebowanie dotyczyć będzie nauczycieli uczących w klasach IV-VI szkoły podstawowej, następnie od roku szkolnego 2020/2021 nauczycieli gimnazjów, a od roku szkolnego 2023/2024 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych - podaje MEN.

Z danych z września 2013 roku Systemu Informacji Oświatowej wynika, że liczba nauczycieli zatrudnionych w systemie oświaty wynosi 661.977. Z kolei liczba zarejestrowanych bezrobotnych nauczycieli wynosi 35.690 - to dane PUP z czerwca 2013 roku. A zatem stopa bezrobocia w tym zawodzie plasuje się na poziomie 5,12 proc.

Nauczyciele, którzy nie załapią się na etat, a stracili pracę w ciągu ostatnich 24 miesięcy, będą mogli liczyć na wsparcie w postaci szkoleń, warsztatów, studiów podyplomowych i doradztwo zawodowe ukierunkowane na założenie własnej działalności gospodarczej. Ci, którzy się jej podejmą, mają szansę na dotację. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wydać ze środków unijnych 100 mln. zł na aktywizację nauczycieli. Szczegółowy program tego działania ma być ustalany z Urzędami Marszałkowskimi, gdyż ma trafić w lokalne potrzeby bezrobotnych nauczycieli.

MD, AS, WP.PL

nauczyciel pracaedukacjaszkolenia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także