Trwa ładowanie...

Będzie trudniej o kredyt z banku. Powód? Jest zbyt wielu chętnych

W przyszłym roku otrzymanie kredytu na mieszkanie, kupno sprzętu czy rozwój biznesu, może być trudniejsze. NBP zauważa, że już teraz wiele banków zaostrza warunki przyznania pożyczek.

Będzie trudniej o kredyt z banku. Powód? Jest zbyt wielu chętnychŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka
d1lvfj8
d1lvfj8

Z raportu NBP wynika, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Nieznacznie zaostrzyły również warunki na podstawie których udzielane są kredyty: zwiększyły marżę kredytową, a pojedyncze z nich zwiększyły pozaodsetkowe koszty kredytu i skróciły okres kredytowania.

Czemu tak się dzieje? Raport wymienia kilka przyczyn: klienci banków spóźniają się z płaceniem na czas, jest też zbyt wielu chętnych po pożyczki. Inne powody to pogarszająca się sytuacja gospodarcza, a także sytuacja kapitałowa banków, mówiąc inaczej - instytucje, które pożyczają nam pieniądze, same mają ich coraz mniej.

W raporcie czytamy, że banki zasygnalizowały zaostrzenie kryteriów przyznawania, jak i niektórych warunków udzielania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przy praktycznie niezmienionej polityce kredytowej względem dużych przedsiębiorstw i przy braku istotnych zmian po stronie popytu na kredyt.

Obejrzyj: NBP: stopy procentowe bez zmian. "Przyszły rok będzie ciężki"

Ankieta została przeprowadzona na początku października 2019 r. wśród 24 banków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lvfj8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lvfj8