Trwa ładowanie...

Będziemy pracować dłużej? Przez wolne w Trzech Króli?

W opinii szefa "S" pomimo wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego pracownicy w sumie będą pracować dłużej.

Będziemy pracować dłużej? Przez wolne w Trzech Króli?
d4l21pv
d4l21pv

Lider Solidarności Piotr Duda zaapelował w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by przed podpisaniem nowelizacji ustawy, ustanawiającej 6 stycznia - w Święto Trzech Króli dzień wolny, skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

W opinii szefa "S" pomimo wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego pracownicy w sumie będą pracować dłużej.

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy przewodniczącego związku Wojciech Gumułka, w liście do prezydenta Komorowskiego przypomniano m.in., że nowelizacja kodeksu pracy znosi obowiązujący do tej pory zapis, że jeżeli jakieś święto przypada w sobotę, to skutkuje to udzieleniem przez pracodawcę dnia wolnego w innym terminie.

- Tymczasem zapisy nowelizacji dadzą pracodawcy możliwość wyznaczania dnia wolnego od pracy innego niż niedziela właśnie na przypadający w tygodniu dzień świąteczny. Inaczej mówiąc - w takim tygodniu sobota dla pracowników stanie się zwykłym dniem roboczym - dodał Gumułka.

d4l21pv

W apelu do prezydenta Duda podkreślił, że Solidarność od dłuższego czasu zabiegała o "naprawienie krzywdy wyrządzonej likwidacją Święta Trzech Króli przez reżim komunistyczny na początku lat 60.".

"Sposób, w jaki to próbuje się uczynić, jest jednak niemożliwy do zaakceptowania zarówno z punktu widzenia podstawowych interesów pracowników, jak też potrzeby poszanowania zapisów Konstytucji RP" - napisał przewodniczący "S".

Przyjęta przez Senat 21 października ustawa usuwa zarazem z Kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Ma to wyrównać gospodarce straty, jakie wiązałyby się z dodatkowym dniem wolnym 6 stycznia.

Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa "w innym dniu niż sobota lub niedziela". Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać od 2011 roku.

d4l21pv

Obchodzone 6 stycznia święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym 6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego.

d4l21pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l21pv