Trwa ładowanie...

Bernanke nie zaskoczył

W reakcji na słowa szefa Rezerwy Federalnej przed Izbą Reprezentantów dolar amerykański zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,31 i po raz kolejny w tym miesiącu testuje 100- godzinową średnią kroczącą. Notowania par złotowych stabilizują się w okolicach wczorajszych minimów. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na 4,24, a USD/PLN na 3,2360.

Bernanke nie zaskoczyłŹródło: TMS
d4lfcb0
d4lfcb0

Dziś największą uwagę powinny przykuć dane ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a o 16:00 kolejny regionalny indeks koniunktury – Fed z Filadelfii. Ponadto dziś szef Fed przed senatem powtórz swój raport nt polityki pieniężnej. Wczorajsze zeznanie Bena Bernanke w Izbie Reprezentantów miało nieco gołębi ton. Szef Fed powtórzył, że tempo skupu aktywów będzie stopniowo zmniejszane, aż do jego całkowitego zakończenia w okolicach połowy przyszłego roku. Zaznaczył jednak, że wartość skupu może również zostać zwiększona jeżeli wymagała będzie tego sytuacja w gospodarce. Co więcej wyraził zaniepokojenie negatywnym wpływem zacieśnienia fiskalnego na wzrost gospodarczy. Czynnik ten potencjalnie może odsunąć w czasie o kilka miesięcy rozpoczęcie wygaszania luzowania ilościowego. Na rynku jednak wciąż dominuje zdanie, że rozpocznie się ono we wrześniu. Wydaje się, że jedynie seria negatywnych danych z amerykańskiej gospodarki może
przesunąć tę datę.

USA: Dane w kontekście QE3

W ubiegłym miesiącu indeks Philly Fed uplasował się na najwyższym poziomie od ponad dwóch lat. Konsensus na lipiec zakłada jednak spadek z poziomu 12,5 do 8 pkt. Natomiast 4- tygodniowa średnia dla wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w ostatnich kilku tygodniach ustabilizowała się między 345 a 352 tys. Konsensus zakłada, że w tygodniu zakończonym 13 lipca przybyło 345 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Interpretacja danych z USA pozostaje niezmienna. Uczestnicy rynku rozpatrują je w kontekście perspektyw luzowania ilościowego. Dlatego też ewentualne dane lepsze od prognoz, które przybliżają termin rozpoczęcia ograniczania QE3 powinny przekładać się na umocnienie dolara.

Szymon Zajkowski
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

d4lfcb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lfcb0