Trwa ładowanie...
dpi7utk

Bernard Arnault

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Roubaix, Francja

dpi7utk
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Jérémy Barande

Bernard Arnault to francuski biznesmen. Należy do niego koncern Louis Vuitton Moët Hennessy, jeden z największych producentów luksusowych produktów.

Życiorys

Bernard Arnaul urodził się w 1949 roku w północnej Francji. Jego ojciec, Jean Leon Arnault, był właścicielem firmy inżynieryjnej Ferret-Savinel. Po ukończeniu Maxence Van Der Meersch High School w Roubaix rozpoczął studia na École Polytechnique mieszczącej się Palaiseau pod Paryżem.

W 1971 roku zdobył tytuł w inżynierii i dołączył do firmy ojca. Nakłonił go do zmiany wizji firmy, która zaczęła zajmować się nieruchomościami. W 1979 roku zastąpił ojca na stanowisku prezesa firmy. W 1984 roku wykupił Financière Agache, przedsiębiorstwo, które zajmowało się sprzedażą luksusowych towarów. Przejął upadającą firmę tekstylną Christian Dior, która obecnie przynosi LVHM największe dochody.

W 1989 roku został prezesem LVHM. W 1999 roku Groupe Arnault zainwestowała w Netflix. W tym samym roku firma bezskutecznie próbowała przejąć włoski dom mody Gucci. W 2017 roku Bernard Arnaul zapowiedział, że podejmie ponowne próby.

Do koncernu LVMH należą marki, które można podzielić na pięć działów: perfumy, odzież, sklepy detaliczne, biżuteria i zegarki oraz napoje alkoholowe. Należą do nich m.in. koniak Hennessy, dom mody Louis Vuitton, szampany Dom Perignon, perfumy Kenzo czy sieć sklepów Sephora.

Cytaty

  • In the luxury business, you have to build on heritage. (W biznesie luksusowym musisz budować dziedzictwo)
  • It is not enough to have a talented designer; the management must be inspired too. The creative process is very disorganised; the production process has to be very rational. (Nie wystarczy mieć zdolnego projektanta, zarząd też musi być zainspirowany. Proces twórczy jest bardzo zdezorganizowany, ale produkcja musi być bardzo rozsądna)
  • I think in business, you have to learn to be patient. Maybe I'm not very patient myself. But I think that I've learned the most is be able to wait for something and get it when it's the right time. (Myślę, że w biznesie musisz nauczyć się być cierpliwym. Może sam nie jestem zbyt cierpliwy. Ale myslę, że że nauczyłem się czekać na coś i to zdobywać, gdy jest na to odpowiedni czas)
  • A good product can last forever. (Dobry produkt może trwać wiecznie)
  • When you are on the management side, you still have to understand the artistic sensibility so that there is a dialogue with the creative side. (Kiedy jesteś po stronie kierowniczej, musisz cały czas rozumieć artystyczną wrażliwość, aby prowadzić dialog)
  • Affordable luxury - these are two words that don't go together. (Niedrogi luksus – te dwa słowa nie mogą się łączyć)

Majątek

Majątek Bernarda Arnault wynosi 56,9 miliardów dolarów. Pochodzi przede wszystkim Louis Vuitton Moët Hennessy – jego rodzina posiada 5,8% akcji LVMH. Największe dochody przynosi marka Christian Dior. Arnault także znany z kolekcjonowania sztuki i ma w swoich zbiorach dzieła m.in. Maurizio Cattelana, Andy'ego Warhola i Pabla Picasso.

Życie prywatne

Bernard Arnault był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Anne Dewavrin, ożenił się w 1974 roku, a rozwiódł w 1990. Mają córkę Delphinę i syna Antoina. W 1991 ponownie wziął ślub. Drugą żoną Bernarda Arnault jest kanadyjska pianistka, Helene Mercier. Mają trzech synów – Alexandre'a, Frédérica i Jeana.

Arnault był świadkiem na ślubie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i Cécilii Ciganer-Albéniz.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W rankingu Forbes Bernatd Arnault zajmuje 11. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata. Jest także najbogatszym Francuzem. W 2015 roku zaliczono go do 100 najpotężniejszych ludzi na świecie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpi7utk
dpi7utk
dpi7utk
dpi7utk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj