Bez inwestorów z USA nie ma handlu…
Poniedziałek upływa relatywnie spokojnie – zmienność jest niższa za sprawą absencji inwestorów z USA. Jednocześnie w ostatnich godzinach na rynek nie napłynęły istotne informacje. W efekcie inwestorzy mają czas na przemyślenie potencjalnych strategii na ten tydzień, a także ocenę wpływu ostatnich wydarzeń na rynki.
W perspektywie najbliższych godzin kluczowe będzie oczywiście zachowanie się jena po publikacji komunikatu Banku Japonii, którego poznamy pomiędzy godz. 4:00 a 6:00 rano. Wydaje się mało prawdopodobne, aby BOJ zaskoczył rynek uruchomieniem nielimitowanych zakupów aktywów w ramach programu QE, co wprawdzie przewijało się w spekulacjach z ostatnich dni, ale mogłoby doprowadzić do osłabienia się jena przez kilka godzin po publikacji takiej informacji. Wszystkie inne scenariusze są już zdyskontowane i mogą tylko przełożyć się na początek wyraźniejszego pokrywania krótkich pozycji w JPY na zasadzie „kupuj plotki, sprzedaj fakty”. To wszystko nie oznacza jednak, iż wspomnianej publikacji nie będzie towarzyszyć duża zmienność, a poprzedzi ją jeszcze krótkotrwałe osłabienie się JPY.
Rzut oka na godzinowy wykres EURJPY nie wyklucza zupełnie możliwości przetestowania okolic 120,11, czyli szczytu z 14 stycznia. Zwłaszcza, iż rannym odbiciu od wsparcia na 118,86 nie widać wyraźniejszych prób powrotu do spadków. Zresztą mocne wsparcie można rozciągnąć pomiędzy 118,86-119,02, co obrazuje prostokąt na załączonym wykresie. Potencjalny opór rozciąga się od 119,65 do 120,11. Średni termin (ten tydzień?) nadal nie wyklucza możliwości spadku do 116,00-116,50.
_ Wykres godzinowy EUR/JPY _
Wiele nie dzieje się też na rynku EUR/USD, co jest też znaczącym sygnałem w kontekście spodziewanej jutro wieczorem debaty w Kongresie (propozycja Republikanów, aby podnieść limit zadłużenia USA na 3-miesiące, co ograniczyłoby ryzyko związane z końcówką lutego – szerzej pisałem o tym w rannym raporcie). W układzie, kiedy EUR/USD nie narusza w najbliższych godzinach wsparcia 1,3290 (po zamknięciach korpusów na wykresach H4 i D1), rośnie prawdopodobieństwo powrotu ponad opór na 1,3330 i ataku na rejon 1,3385-1,3403.
Niezależnie od tego, iż ruch taki mógłby okazać się krótkotrwały, a cały tydzień zamknęlibyśmy i tak poniżej obecnych poziomów (1,3310). Zresztą jutro rano oczekiwania względem wspólnej waluty będą szacowane przez pryzmat publikacji indeksu ZEW z Niemiec o godz. 11:00. Zwłaszcza, że prognoza jest dość zaskakująca – wzrost do 12 pkt. w styczniu z 6,9 pkt. w grudniu. Oznaczałoby to, iż analitycy ignorują potencjalne zagrożenia w postaci spadku dynamiki eksportu w najbliższych miesiącach i skupiają się już na potencjalnym ożywieniu w II połowie roku, które tak naprawdę wcale nie jest przesądzone. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo scenariusza w którym odczyty ZEW rozjadą się z tym, co prognozuje biznes, czyli PMI i IFO (publikacje w czwartek i piątek).
_ Wykres dzienny EUR/USD _
Opracował:
Marek Rogalski,
Główny analityk walutowy
DM BOŚ
_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _