Bez kary dla Węgier i procedury nadmiernego deficytu Niemiec i Bułgarii
Zgodnie z rekomendacją KE, ministrowie finansów zdecydowali o zniesieniu kary zamrożenia prawie pół miliarda euro funduszy spójności dla Węgier od przyszłego roku. Ponadto zamknęli procedury nadmiernego deficytu wobec Niemiec i Bułgarii.
Jak poinformowała duńska prezydencja, ministrowie finansów UE (Ecofin) podjęli decyzję o zniesieniu kary dla Węgier, nałożonej na kraj w marcu ramach procedury nadmiernego deficytu.
Decyzję podjęli w oparciu o ocenę Komisji Europejskiej, że Węgry podjęły niezbędne działania, by zredukować nadmierny deficyt. KE uznała 30 maja, że wobec podjętych przez Węgry działań można oczekiwać, że budżet Węgier osiągnie 2,5 proc. PKB w 2012 roku i pozostanie poniżej dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB w 2013 roku. Zgodnie z majowymi prognozami KE dług publiczny Węgier spadnie i wyniesie w 2012 r. 78,5 proc. PKB, i będzie dalej nieznacznie spadał w 2013 roku.
Chodzi o zniesienie kary częściowego zawieszenia unijnych funduszy spójności dla Węgier (o wartości 495 mln euro z puli na 2013 rok). Z rekomendacji KE ministrowie finansów państw UE zdecydowali w marcu, że ta kara wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku, jeśli rząd Węgier nie podejmie jeszcze w tym roku wystarczających działań, w tym dodatkowych środków strukturalnych, w celu trwałego ograniczenia deficytu budżetowego poniżej wymaganych w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB.
Ponadto ministrowie finansów, zgodnie z rekomendacją KE z 30 maja, zdecydowali o zamknięciu procedury nadmiernego deficytu wobec Bułgarii i Niemiec, potwierdzając, że oba kraje trwale obniżyły deficyty poniżej dozwolonego pułapu 3 proc. PKB.
Bułgaria zredukowała swój deficyt z 3,1 proc. PKB w 2010 do 2,1 proc. w 2011 roku. Zgodnie z majowymi prognozami deficyt będzie dalej malał do 1,9 proc. PKB w 2012 i 1,7 proc. w 2013 roku.
Niemcy zredukowały deficyt z 4,3 proc. w 2010 roku do 1 proc. PKB w 2011 roku. Zgodnie z majowymi prognozami deficyt Niemiec wyniesie 0,9 proc. PKB w 2012 r. i 0,7 proc. PKB w roku następnym.
Po decyzji w sprawie Bułgarii i Niemiec, w UE wciąż pozostanie 21 państw objętych procedurą nadmiernego deficytu.
Ecofin podejmuje decyzję o zamknięciu procedury wobec kraju na podstawie twardych danych, a nie prognoz. To oznacza, że ewentualnej decyzji w sprawie Polski, której jako cel redukcji deficytu do 3 proc. PKB wyznaczono rok 2012, można spodziewać się najwcześniej w przyszłym roku. Według majowych prognoz KE Polsce uda się spełnić ten cel, a w 2013 roku deficyt spadnie do 2,5 proc.
Z Luksemburga Inga Czerny