Trwa ładowanie...
d1qr804

Bez poprawek do waloryzacji emerytur w 2012 r.

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej nie zaproponowała poprawek do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidującej kwotowy wzrost w 2012 r. wszystkich rent i emerytur o 71 zł.

d1qr804
d1qr804

Sejm 13 stycznia uchwalił zmiany wniesione jako pilny rządowy projekt. Senat w czwartek zaczyna dwudniowe posiedzenie, podczas którego omówi przyjęte przez Sejm przepisy.

Według rządu, który przygotował zmiany, wprowadzenie w 2012 r. waloryzacji kwotowej zamiast procentowej ma chronić budżety gospodarstw domowych emerytów i rencistów pobierających niższe świadczenia. Z danych rządu wynika, że przy poziomie 71 zł wyższą od procentowej podwyżkę otrzyma 59 proc. emerytów i rencistów. Jedna kwota dotyczy wszystkich świadczeń - z FUS, KRUS i dla służb mundurowych. O procentowy wskaźnik zostaną podniesione dodatki do świadczeń.

Waloryzacja dokonywana jest co roku 1 marca.

W głosowaniu przepadła jedyna poprawka - zaproponowana przez Jana Rulewskiego (PO). Senator chciał, by waloryzacja w 2013 r. zrekompensowała emerytom i rencistom różnicę między procentową i kwotową waloryzacją w 2012 r. Nie będzie w tej sprawie wniosku mniejszości komisji, ponieważ jedynie Rulewski głosował za tym rozwiązaniem, a zgodnie z regulaminem wnioski mniejszości można zgłosić dopiero w przypadku, gdy poprawkę popiera więcej niż jeden senator.

d1qr804

Podczas środowych obrad komisji żaden z senatorów nie poparł zaproponowanych przez biuro legislacyjne poprawek redakcyjnych i precyzujących.

Zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy, o 71 zł wzrosną też świadczenia pozaubezpieczeniowe takie jak: zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

W 2012 r. kwota najniższej emerytury i renty dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wyniesie 799,18 zł miesięcznie, a najniższa renta dla osób częściowo niezdolnych do pracy - 613,38 zł miesięcznie.

Przewidziano również zwiększenie dodatków do emerytur i rent. Zostaną one podwyższone o wskaźnik procentowy waloryzacji, czyli o 104,8 proc. Wskaźnik ten będzie miał również zastosowanie do obliczania maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy.

d1qr804
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qr804