Trwa ładowanie...

Bez znajomości angielskiego nie ma dobrej pracy

Ponad 90% ogłoszeń o pracę, jako wymóg stawia biegłe posługiwanie się językiem angielskim. Tymczasem, jak pokazują wyniki badań, znajomość tego języka wśród Polaków jest dość ograniczona.

Share
Bez znajomości angielskiego nie ma dobrej pracyŹródło: sxc.hu
d2ly4f8

Z badań przeprowadzonych przez CBOS w sierpniu 2009 r. wynika, że 54% dorosłych nie zna żadnego języka. 46% ankietowanych twierdzi, że potrafi porozumieć się w jakimś obcym języku (w tym 32% zna jeden język, 11% - dwa, a 3% - co najmniej trzy). W języku angielskim potrafi się porozumieć 24% badanych. Znajomości języków sprzyja młody wiek.

Większość absolwentów uczelni deklaruje w CV znajomość języka w stopniu zaawansowanym, potwierdzoną certyfikatami językowymi. Jednak ich deklaracje często mijają się z prawdą, bo absolwenci w większości znają angielski tylko komunikatywnie. Z danych Eurostatu wynika, że zaledwie 20% Polaków powyżej 25. roku życia zna dobrze przynajmniej jeden język obcy.
Brak znajomość języka angielskiego często stoi na przeszkodzie awansu oraz znalezienia dobrze płatnej, zgodnej z kwalifikacjami pracy. Jak pokazuje raport TNS Pentor, wyższe kompetencje od zajmowanego stanowiska ma dziś ponad 50% absolwentów polskich uczeni, a aż 18% pracuje fizycznie.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez centrum językowe Lander's education & services pokazują, że tylko 13% Polaków po 45. roku życia zna język angielskim, przy czym biegle posługuje się nim zalewie 3%. Jednocześnie aż 67% twierdzi, że chętnie nauczyłaby się języka, przy czym dla 65% główną przeszkodą jest wiek, a dla 30% – finanse.
JK

d2ly4f8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ly4f8
d2ly4f8