Trwa ładowanie...
d3x7piq
handel
02-09-2008 08:28

Bezmięsny dzień obowiązuje i dziś

Równo 49 lat temu Ministerstwo Handlu Wewnętrznego PRL wydało rozporządzenie o bezmięsnych poniedziałkach. Miało to być panaceum na brak towaru. Choć trudno w to uwierzyć, do dziś nikt nie uchylił przepisu sprzed pół wieku.

d3x7piq
d3x7piq
(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Równo 49 lat temu Ministerstwo Handlu Wewnętrznego PRL wydało rozporządzenie o bezmięsnych poniedziałkach. Miało to być panaceum na brak towaru. Choć trudno w to uwierzyć, do dziś nikt nie uchylił przepisu sprzed pół wieku.

Część sklepów zwyczajowo respektuje peerelowskie zarządzenie. Przedstawiciele branży mięsnej uważają, że najwyższy czas to zmienić.

Monika Skowrońska z Łodzi w piątki lub soboty kupuje zapas mięsa i wędlin, który dla jej rodziny musi wystarczyć do wtorku. Jej osiedlowy sklep mięsny w poniedziałki jest zamknięty.

d3x7piq

Z_ relacji rodziców wiem, że ludowa władza zadecydowała o bezmięsnych poniedziałkach, gdyż brakowało towaru _- wspomina łodzianka. _ Wtedy było to zrozumiałe, ale teraz nie ma takiego problemu, dlaczego więc nikt do tej pory nie rozprawił się z tym reliktem PRL? _

Zdaniem Grzegorza Jakubiaka, właściciela portalu branżowego Masarnia.pl, dużą rolę w zachowaniu kuriozalnego przepisu odgrywa przyzwyczajenie klientów.

|

d3x7piq

_ Dla gospodyń domowych w średnim i starszym wieku bezmięsne poniedziałki to naturalne zjawisko, któremu już dawno przestały się dziwić _ - tłumaczy Grzegorz Jakubiak. _ Skoro przez tyle lat nie mogły się zaopatrywać tego dnia w mięso, to się do tego przyzwyczaiły. Wiedzą, że i tak w poniedziałek trudno o świeży towar. Wynika to m.in. z cyklu produkcyjnego masarni, które nastawiają się głównie na piątek i sobotę. Na poniedziałek towaru już nie wystarcza. Sklep oferuje to, co zostało z minionego tygodnia. _

Właściciele sklepów winą przeważnie obarczają kupujących.

_ Większość z naszych 30 sklepów jest zamknięta w poniedziałki, bo tego dnia odwiedzało nas zbyt mało klientów _- przekonuje Monika Adamus z działu marketingu Pamso z Pabianic, jednej z największych sieci sklepów mięsnych województwa łódzkiego.

d3x7piq

_ Największe tłumy mamy w piątki i soboty, nie wykluczamy jednak zmian, gdyby tego chcieli nasi klienci. _

Ogólnopolska sieć sklepów mięsnych Duda z Sosnowca ma w kraju 50 oddziałów. W poniedziałki nie wszystkie są czynne.

To, czy w pierwszy dzień nowego tygodnia zaopatrzymy się tam w kurczaka albo wołowy szponder, zależy m.in. od tego, czy w pobliżu są inne sklepy mięsne. Tam, gdzie nie ma konkurencji, poniedziałki są wolne.

d3x7piq

Bezmięsne poniedziałki zaskakują natomiast Witolda Choińskiego, prezesa Polskiego Mięsa - Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa.

_ Nasze stowarzyszenie nie ma wpływu na działanie sieci mięsnych _- podkreśla prezes. _ Każda firma prowadzi własną politykę, być może bezmięsne poniedziałki się w nią wpisują. Z punktu gospodarki rynkowej ten przepis nie ma sensu. _

Rozporządzenie może dziś zmienić Ministerstwo Rolnictwa.

POLSKA Dziennik Łódzki
Alicja Zboińska

d3x7piq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7piq