Trwa ładowanie...
dh6aob6

BGK będzie współfinansować nową elektrownię Grupy Azoty w Puławach

Grupa Azoty Puławy, Elektrownia Puławy i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały porozumienie dot. sfinansowania nowej inwestycji spółki w Puławach. Będzie nią niskoemisyjna i bezodpadowa elektrownia o mocy 400 MWe. Wartość inwestycji przekroczy miliard złotych.

Share
dh6aob6

"BGK, jeden z filarów programu "Inwestycje Polskie", coraz bardziej widocznie przyczynia się do wzmacniania polskiej gospodarki i powstawania strategicznych dla kraju czy jego regionów inwestycji, jak budowa Elektrowni Puławy. Tworzy platformę rozwojową dla polskich przedsiębiorstw, która przygotowuje je do finansowania projektów z coraz mniejszym udziałem unijnych dotacji, co prawdopodobnie czeka nas w kolejnej unijnej perspektywie finansowej" - powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie Banku wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Nowa Elektrownia Puławy to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty i największy projekt energetyczny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. "Elektrownia Puławy będzie najlepszym blokiem tego typu w Polsce. Dołączamy tym samym do najlepszych, topowych firm inwestujących w energię. (...) Elektrownia będzie niskoemisyjna, bezodpadowa, ekologiczna. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się tym samym o połowę. To świetnie wpisuje się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej" - powiedział prezes Elektrowni Puławy Zygmunt Kwiatkowski.

W kwietniu br. BGK wraz z konsorcjum banków udzielił finansowania na realizację programu inwestycyjnego zapisanego w strategii spółki do 2020 roku. Wartość podpisanej umowy wyniosła 1,5 mld zł (łącznie wszystkie banki w konsorcjum). Natomiast jesienią ub.r. BGK udzielił należącej do Grupy Azoty spółce Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA kredytu terminowego do kwoty 256 mln zł. Pozyskane środki spółka przeznaczyła na współfinansowanie budowy nowej elektrociepłowni.

W przypadku inwestycji w Puławach Bank Gospodarstwa Krajowego będzie odpowiedzialny za zorganizowanie finansowania w formule "project finance" (finansowanie dla spółki celowej). Kredytobiorcą będzie Elektrownia Puławy, która jest kontrolowana w 100 proc. przez Grupę Azoty Puławy.

dh6aob6

"Budowa elektrowni w Puławach będzie 56. projektem sektora przemysłowego sfinansowanym przez bank w ramach rządowego programu "Inwestycje polskie". Nasze zaangażowanie w tym programie wynosi już ponad 23 mld zł i systematycznie rośnie" - powiedział wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Jacek Szugajew.

Planowana inwestycja będzie niskoemisyjna i bezodpadowa, bo zasilana gazem ziemny. Rozwój energetyki gazowej pozwala na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych z tytułu emisji dwutlenku węgla. Elektrownia będzie zużywać ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Ma zostać uruchomiona w 2019 r.

"Inwestycje Polskie" to zainicjowany przez rząd program, którego celem jest wspieranie szczególnie ważnych dla rozwoju kraju inwestycji, które pozwolą na utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego. Program adresowany jest do przedsiębiorstw oraz samorządów. Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe zapewniły finansowanie projektów infrastrukturalnych na łączną kwotę ponad 23 mld zł. BGK ułatwił przedsiębiorcom z sektora MŚP sięgnięcie po kredyty inwestycyjne i obrotowe o wartości 34 mld zł.

dh6aob6

Podziel się opinią

Share
dh6aob6
dh6aob6