Trwa ładowanie...
d4m0n94

BGK pomoże gminom w finansowaniu 1,7 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych

Powstanie 1,7 tys. lokali socjalnych, komunalnych i mieszkań chronionych dzięki dotacji BGK w ramach rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował PAP Bogusław Białowąs z BGK. W marcu samorządy złożyły do BGK 111 wniosków na kwotę dofinansowania prawie 102 mln zł.

Share
d4m0n94

Z programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego korzystają gminy, spółki gminne, powiaty oraz organizacje pożytku publicznego. Program może być realizowany m.in. poprzez zmianę sposobu użytkowania budynku lub jego części, remont lub przebudowę lokali wycofanych z użytkowania, budowę nowych budynków, a także zakup gotowych mieszkań. Ponadto swój udział w inwestycjach gmin może zadeklarować i realizować Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Tegoroczna wiosenna edycja programu była pierwszą po nowelizacji ustawy, która wprowadziła m.in. większe dopłaty dla gmin, spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego na tworzenie zasobów mieszkaniowych, złagodziła obowiązek wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych, rozszerzyła wsparcia na spółki gminne i umożliwienie samorządom wykupu mieszkań zakładowych.

"W ramach edycji, która zakończyła się 31 marca 2016 r. do BGK wpłynęło 111 wniosków na łączną kwotę finansowania prawie 102 mln zł, a wartość inwestycji wynosi ponad 260 mln zł" - poinformował PAP z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. Jak dodał pozwoli to na utworzenie ponad 1,7 tys. lokali socjalnych, komunalnych i mieszkań chronionych.

d4m0n94

Powiedział, że ze względu na nowelizację programu, która zaczęła obowiązywać od tegorocznej edycji, BGK liczy na wzrost liczby wniosków składanych przez spółki gminne. "Na starcie wartość złożonych przez nie wniosków przekroczyła już 10 mln zł" - mówił Białowąs.

"Z uwagi na wzmożone kontakty z klientem spodziewaliśmy się dużej liczby wniosków, ale zainteresowanie programem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy nadzieję, że i tym razem z finansowego wsparcia skorzystają wszyscy wnioskodawcy" - powiedział.

Wnioski o dotacje są przyjmowane przez BGK w dwóch turach: wiosennej (1-31 marca) oraz jesiennej (1-30 września). BGK ma 3 miesiące na dokonanie weryfikacji wniosków pod względem formalno-prawnym i podjęcie decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji. Wyniki kwalifikacji wniosków publikowane są w biuletynie informacji publicznej. Obecnie BGK zakończył nabór w edycji wiosennej 2016 r.

Najaktywniejszymi województwami wiosennej edycji w programie były województwa: pomorskie (24,84 proc.), mazowieckie (18,81 proc. wniosków), wielkopolskie (14,70 proc.) oraz dolnośląskie (8,43 proc.). Najmniejszą aktywność wykazały województwa: podlaskie (0,31 proc. wniosków), lubelskie (0,51 proc.) oraz świętokrzyskie (1,07 proc.). Najczęściej o dofinansowanie wnioskują gminy (103 wnioski, co stanowi 89,16 proc.). Spółki gminne nadesłały 7 wniosków (10,23 proc. wniosków), jeden wniosek napłynął z organizacji pożytku publicznego.

d4m0n94

Do tej pory - jak mówił Białowąs - wspólnie z inwestorami udało się zrealizować bardzo dużo przedsięwzięć. "Współpracujemy z inwestorami realizującymi ponad tysiąc przedsięwzięć i przyznaliśmy finansowe wsparcie na poziomie ponad 660 mln zł - co pozwoliło na utworzenie i realizację (niektóre z inwestycji są jeszcze w trakcie budowy) ponad 16 tys. lokali" - podsumował. Dodał, że wartość inwestycji wygenerowanych z programu to ponad 2 mld zł.

d4m0n94

Podziel się opinią

Share
d4m0n94
d4m0n94