Trwa ładowanie...

BGK powinien realizować strategiczne zadania rządu

Polska musi mieć instytucję, która będzie realizowała strategiczne zadania rządu - mówiła w czwartek wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Dodała, że taką instytucją powinien się stawać Bank Gospodarstwa Krajowego.

BGK powinien realizować strategiczne zadania rząduŹródło: AKPA, fot: kurnikowski
d45pbtn
d45pbtn

Bieńkowska, która uczestniczyła w konferencji BGK "Finansowanie infrastruktury w Polsce", zwróciła uwagę, że instytucje rządowe coraz częściej współpracują z BGK.

Podkreśliła, że Polska ma szansę dobrze zainwestować pieniądze z nowej perspektywy unijnej. - Myśląc o jak najlepszym ich zainwestowaniu, musimy myśleć, co potem. W tej przyszłości widzimy coraz większą rolę banku BGK, żeby nie powiedzieć, że ogromną - wyjaśniła.

Polska otrzyma z budżetu UE na lata 2014-2020 ok. 119,5 mld euro. Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności - ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej - ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus.

d45pbtn

Wicepremier oceniła, że Polska musi mieć instytucję, która będzie realizowała strategiczne zadania rządu czy przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia samorządów. - Myślę, że taką instytucją powinien się stawać BGK - powiedziała.

W połowie maja premier Donald Tusk mówił, że chce, by BGK stał się "polskim EBOiR-em", instytucją definiującą długofalowe interesy gospodarcze państwa. - Chcemy, aby BGK angażował się w projekty z perspektywą na kilkadziesiąt lat. Potrzebna jest instytucja definiująca długofalowe interesy gospodarcze państwa i tu EBOiR jest wzorem dla BGK - podkreślał szef rządu.

- Dwa lata temu mało kto wiedział, co to jest BGK. Dzisiaj porównują nas do ekstraklasy. Oczywiście będzie nam trudno być EBOiR-em, który jest międzynarodowym bankiem. Chcielibyśmy jednak bardzo aktywnie, tak jak EBOiR, wpierać rozwój gospodarczy naszego kraju - mówił w niedawnej rozmowie z PAP szef BGK Dariusz Kacprzyk.

Pytany o to, które projekty mogą liczyć na wsparcie banku, prezes BGK odparł: Wszystkie te, które generują nową wartość. Nie chcemy tylko spłacać innych banków. Jesteśmy gotowi rozważyć każdy projekt dotyczący nowej inwestycji. Przewagą BGK jest oferowanie inwestorom długich terminów finansowania przedsięwzięć.

d45pbtn

Kacprzyk poinformował ponadto, że BGK chce, by Fundusz Infrastrukturalny, który bank ma stworzyć we współpracy ze spółką Polskie Inwestycje Rozwojowe, inwestował w przedsiębiorstwa świadczące usługi komunalne. Mogą być to spółki wodociągowe, związane z odpadami, komunikacją, odpowiedzialne za budownictwo komunalne, czy zajmujące się promocją miasta i organizacją targów. Bank ma pożyczać kapitał tym firmom po to, by mogły one zaciągać nowe kredyty. - Chodzi o podtrzymanie tempa inwestycji, by nasza gospodarka rosła, a ludzie mieli pracę - podkreślił.

Prezes BGK zwrócił uwagę, że samorządy i spółki komunalne są największymi beneficjentami pieniędzy unijnych. - Prowadzimy rozmowy z samorządami, m.in. z Trójmiasta, Wrocławia czy ze znacznie mniejszymi jednostkami, odnośnie tego, gdzie i co można zrealizować dzięki pieniądzom z Funduszu infrastrukturalnego - dodał.

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

d45pbtn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45pbtn