ycipk-4jzp5v

BGK powinien realizować strategiczne zadania rządu

Polska musi mieć instytucję, która będzie realizowała strategiczne zadania rządu - mówiła w czwartek wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Dodała, że taką instytucją powinien się stawać Bank Gospodarstwa Krajowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
BGK powinien realizować strategiczne zadania rządu
(AKPA, Fot: kurnikowski)
ycipk-4jzp5v

Bieńkowska, która uczestniczyła w konferencji BGK "Finansowanie infrastruktury w Polsce", zwróciła uwagę, że instytucje rządowe coraz częściej współpracują z BGK.

Podkreśliła, że Polska ma szansę dobrze zainwestować pieniądze z nowej perspektywy unijnej. - Myśląc o jak najlepszym ich zainwestowaniu, musimy myśleć, co potem. W tej przyszłości widzimy coraz większą rolę banku BGK, żeby nie powiedzieć, że ogromną - wyjaśniła.

Polska otrzyma z budżetu UE na lata 2014-2020 ok. 119,5 mld euro. Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności - ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej - ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus.

ycipk-4jzp5v

Wicepremier oceniła, że Polska musi mieć instytucję, która będzie realizowała strategiczne zadania rządu czy przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia samorządów. - Myślę, że taką instytucją powinien się stawać BGK - powiedziała.

W połowie maja premier Donald Tusk mówił, że chce, by BGK stał się "polskim EBOiR-em", instytucją definiującą długofalowe interesy gospodarcze państwa. - Chcemy, aby BGK angażował się w projekty z perspektywą na kilkadziesiąt lat. Potrzebna jest instytucja definiująca długofalowe interesy gospodarcze państwa i tu EBOiR jest wzorem dla BGK - podkreślał szef rządu.

- Dwa lata temu mało kto wiedział, co to jest BGK. Dzisiaj porównują nas do ekstraklasy. Oczywiście będzie nam trudno być EBOiR-em, który jest międzynarodowym bankiem. Chcielibyśmy jednak bardzo aktywnie, tak jak EBOiR, wpierać rozwój gospodarczy naszego kraju - mówił w niedawnej rozmowie z PAP szef BGK Dariusz Kacprzyk.

Pytany o to, które projekty mogą liczyć na wsparcie banku, prezes BGK odparł: Wszystkie te, które generują nową wartość. Nie chcemy tylko spłacać innych banków. Jesteśmy gotowi rozważyć każdy projekt dotyczący nowej inwestycji. Przewagą BGK jest oferowanie inwestorom długich terminów finansowania przedsięwzięć.

ycipk-4jzp5v

Kacprzyk poinformował ponadto, że BGK chce, by Fundusz Infrastrukturalny, który bank ma stworzyć we współpracy ze spółką Polskie Inwestycje Rozwojowe, inwestował w przedsiębiorstwa świadczące usługi komunalne. Mogą być to spółki wodociągowe, związane z odpadami, komunikacją, odpowiedzialne za budownictwo komunalne, czy zajmujące się promocją miasta i organizacją targów. Bank ma pożyczać kapitał tym firmom po to, by mogły one zaciągać nowe kredyty. - Chodzi o podtrzymanie tempa inwestycji, by nasza gospodarka rosła, a ludzie mieli pracę - podkreślił.

Prezes BGK zwrócił uwagę, że samorządy i spółki komunalne są największymi beneficjentami pieniędzy unijnych. - Prowadzimy rozmowy z samorządami, m.in. z Trójmiasta, Wrocławia czy ze znacznie mniejszymi jednostkami, odnośnie tego, gdzie i co można zrealizować dzięki pieniądzom z Funduszu infrastrukturalnego - dodał.

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jzp5v

ycipk-4jzp5v
ycipk-4jzp5v