Trwa ładowanie...
d16wfig
d16wfig

BGŻ i BNP Paribas Bank Polska uzgodniły plan połączenia i parytet wymiany akcji

Warszawa, 10.10.2014 (ISBnews) - Zarządy banków BGŻ i BNP Paribas Bank Polska uzgodniły i podpisały plan połączenia obu podmiotów, w wyniku którego powstanie Bank BGŻ BNP Paribas. W zamian za 6 akcji BNP Paribas Banku Polska akcjonariusze tego banku otrzymają 5 akcji banku BGŻ (akcji połączeniowych), poinformowały banki w komunikacie.
Share
d16wfig

"Zarządy Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska po zapoznaniu się z wycenami obu banków zaproponowały następujący parytet wymiany akcji: w zamian za 6 akcji BNP Paribas Banku Polska akcjonariusze tego banku otrzymają 5 Akcji Połączeniowych" - czytamy w komunikacie.

Docelowo na giełdzie notowane mają być akcje połączonego banku - Bank BGŻ BNP Paribas SA, podano także.

"Połączenie będzie polegało na przeniesieniu całego majątku BNP Paribas Banku Polska na Bank BGŻ. Jednocześnie nastąpi podwyższenie kapitału Banku BGŻ, z kwoty 56.138.764 PLN do kwoty 84.238.318 PLN poprzez emisję 28.099.554 akcji (Akcje Połączeniowe) o wartości nominalnej 1 PLN każda. Bank BGŻ wyda wyemitowane akcje dotychczasowym akcjonariuszom BNP Paribas Banku Polska" - czytamy dalej.

d16wfig

Bank BGŻ BNP Paribas będzie bankiem uniwersalnym obsługującym zarówno klientów indywidualnych, jak i międzynarodowe i krajowe korporacje, mniejsze firmy oraz rolników. Efektywną dystrybucję zapewni rozbudowana sieć placówek w całej Polsce (zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach) oraz internetowa platforma depozytowa.

"Zarówno BGŻ jak i BNPP Polska są relatywnie małymi uczestnikami polskiego sektora bankowego. W wyniku połączenia dojdzie do fuzji dwóch komplementarnych podmiotów i powstania większego, średniej wielkości banku o masie krytycznej umożliwiającej osiągnięcie lepszych wyników oraz korzystniejszej pozycji rynkowej umożliwiających sprostanie silnej konkurencji panującej w polskim sektorze bankowym" - czytamy także.

Udział połączonego banku w rynku wyniesie ok. 4% i w konsekwencji będzie on siódmym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, podano także.

Nowa instytucja stawia sobie za cel umocnienie pozycji lidera w segmencie rolno-spożywczym, oraz aspiruje do bycia silnym graczem w obszarze consumer finance.

Fuzja prawna Banku BGŻ i BNP Paribas Banku Polska wstępnie planowana jest na pierwszą połowę 2015 r., po uprzednim uzyskaniu zgód, w tym także KNF. Do tego momentu oba banki działają, jako osobne podmioty i na dotychczasowych zasadach.

Proces łączenia obu banków jest następstwem przejęcia kontroli nad BGŻ przez grupę BNP Paribas w połowie września 2014 r.

(ISBnews)

d16wfig

Podziel się opinią

Share
d16wfig
d16wfig