Trwa ładowanie...

Białoruś denominuje rubla. Z banknotów znikną cztery zera

Niektórzy Białorusini mówią, że żal im rozstawać się ze starymi pieniędzmi i pensjami wypłacanymi w milionach rubli.
Share
Białoruś denominuje rubla. Z banknotów znikną cztery zera
Źródło: WP.PL, Fot: Ruslan Krivibok / Eastnews
d198xss

1 lipca na Białorusi dojdzie do denominacji miejscowego rubla. Z nominałów banknotów znikają cztery zera. Dotychczas jeden dolar kosztował 20 tysięcy rubli. Teraz wart będzie 2 ruble. Po raz pierwszy na Białorusi pojawią się monety. Wcześniej w obiegu były wyłącznie banknoty.

Niektórzy Białorusini mówią, że żal im rozstawać się ze starymi pieniędzmi i pensjami wypłacanymi w milionach rubli. - Trochę nie chce się wierzyć, że już więcej nie będę milionerką, nawet rublową - mówi mieszkanka Mińska.

W związku z denominacją w nocy z 30 czerwca na 1 lipca wstrzymana będzie praca części bankomatów, gdyż trzeba w nich wymienić stare ruble na nowe. W niektórych bankomatach wcześniej zabrakło pieniędzy. Białorusini, obawiając się trudności w rozliczeniach, zaopatrywali się masowo w gotówkę.

W piątek największe banki i białoruska poczta nie będą obsługiwać klientów. Kolej ostrzegła, że nie można będzie kupować biletów przez internet. Mogą wystąpić problemy w korzystaniu z kart płatniczych.

Niezależne media poinformowały, że niemiecki MSZ zalecił turystom udającym się na Białoruś, aby zaopatrzyli się w gotówkę na pierwszy okres pobytu po denominacji.

d198xss

Podziel się opinią

Share
d198xss
d198xss