Trwa ładowanie...
d2trqdn
02-10-2014 17:05

Białoruś i Polska o szansach pobudzenia współpracy

Wicepremierzy Polski i Białorusi Janusz Piechociński i Michaił Rusy wyrazili w czwartek po rozmowach w Brześciu chęć pobudzenia dwustronnej współpracy między innymi w dziedzinie infrastruktury i transportu.

d2trqdn
d2trqdn

"Chcemy do końca odblokować wszystkie bariery fitosanitarne i weterynaryjne, chcemy zwiększyć dostawy polskiego surowca do przetwórstwa rolno-spożywczego Białorusi, chcemy usprawnić funkcjonowanie służb granicznych, celnych i fitosanitarnych" - powiedział PAP po rozmowach Piechociński. Dodał, że w planach jest także przygotowanie inwestycji w infrastrukturę.

Według niego w najbliższym czasie można oczekiwać rozwoju współpracy dwustronnej w dziedzinie infrastruktury, transportu i przetwórstwa rolno-spożywczego, a także zwiększenia polskich inwestycji na Białorusi i zaangażowania firm białoruskich w inwestycje w Polsce.

"Złożyłem też zaproszenie dla firm białoruskich wejścia na warszawską giełdę w celu pozyskania kapitału" - dodał Piechociński. Rozmówcy podkreślali, że na koniec listopada planowane jest posiedzenie dwustronnej komisji międzyrządowej pod ich przewodnictwem. "Odbędą się grupy robocze, by w listopadzie przedstawić konkretne propozycje w sprawie podpisania konkretnych kontraktów" - oświadczył Rusy.

"Chcemy aktywizować współpracę, żeby granica zewnętrzna UE na długiej przecież wschodniej części, będąca granicą z Białorusią, nie stała się granicą sztywną, ograniczającą kontakty, współpracę gospodarczą, kulturalną" - zadeklarował Piechociński.

d2trqdn

Podkreślił, że choć polska opinia publiczna często tego nie wie, to zdaniem wielu polskich przedsiębiorców dotychczasowe doświadczenie współpracy z białoruskimi firmami pokazuje, iż jest to partner "obliczalny i poważny, z którym można podjąć intensywniejszą niż kiedykolwiek współpracę".

Wicepremierzy rozmawiali także o polsko-białoruskiej granicy. Rusy powiedział dziennikarzom, że padła propozycja, by wkrótce doszło do spotkania w Mińsku przewoźników i właścicieli kolei UE i Unii Celnej, aby się zastanowić, w jakich kierunkach działać, "żeby ładunki szły nie 40-50 dni, tylko 13-14, a nasi przewoźnicy i nasze państwa uzyskiwały z tego tytułu znaczny zysk".

Obaj politycy zwrócili uwagę, że Polska i Białoruś są krajami tranzytowymi - na szlaku od Chin do Europy Zachodniej, ale także, jak zwrócił uwagę Piechociński, na osi północ-południe - i powinny rozwinąć sieć logistyczną i transportową.

"Powinniśmy przejść na nowy etap współpracy i rozwoju, powinniśmy integrować się, bo leżymy na granicy dwóch potężnych ekonomicznych i politycznych unii - z jednej strony UE, z drugiej Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej" - podkreślił Rusy.

d2trqdn

Wicepremierzy Polski i Białorusi spotkali się również z przedsiębiorcami, którzy uczestniczyli w zakończonym w czwartek dwudniowym, 18. już polsko-białoruskim forum gospodarczym. Rozmawiali o wzajemnych inwestycjach, wsparciu dla biznesu oraz likwidowaniu barier w handlu.

Białoruś jest trzecim po Rosji i Ukrainie partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Po siedmiu miesiącach 2014 r. dwustronne obroty handlowe wzrosły o ponad 8 proc. do poziomu blisko 1,9 mld dol. Pod koniec 2013 r. na Białorusi było zarejestrowanych około 530 spółek z polskim kapitałem. Łączna kwota polskich bezpośrednich inwestycji w Białorusi na koniec I kwartału 2014 r. szacowana jest na ponad 150 mln dol.

Z Brześcia Małgorzata Wyrzykowska

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn