Trwa ładowanie...
d2n1q9r
11-04-2017 09:00

BIEC: WPI bez zmian w kwietniu; tendencje inflacyjne wyhamowują

Warszawa, 11.04.2017 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w kwietniu br. nie zmienił swej wartości wobec marca br, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Share
d2n1q9r

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu 2017 r. nie zmienił swej wartości w stosunku do marca br. Osłabły oczekiwania dalszego wzrostu cen zarówno wśród konsumentów, jak i producentów, staniały nieco surowce, a złoty zyskał na wartości. Czynniki te sprawiły, że tendencje inflacyjne uległy wyhamowaniu" - czytamy w raporcie.

Spadek indeksu cen surowców energetycznych i metali oddziaływał najsilniej w kierunku ograniczenia presji inflacyjnej.

"Ubyło nieco tych konsumentów, którzy spodziewają się w najbliższej przyszłości przyspieszonego wzrostu cen na rzecz tych, którzy uważają, że ceny w najbliższej przyszłości będą rosły dotychczasowym tempem" - czytamy dalej.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku producentów, gdzie odsetek menedżerów planujących podwyżki nad tymi, którzy planują w najbliższym czasie obniżyć ceny na swe produkty wynosi niecałe 8% i nie uległa większej zmianie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, oceniło także Biuro.

d2n1q9r

"Nieznaczne umocnienie złotego względem podstawowych walut, które odnotowano w ostatnich miesiącach to kolejny czynnik redukujący presję inflacyjną. Mocniejszy złoty stabilizuje ceny importu, ogranicza koszty produkcji w tych firmach, które importują surowce i półprodukty, ponadto wpływa na niższą skłonność do podnoszenia cen u tych rodzimych producentów, dla których ceny towarów importowanych są cenami odniesienia" - wskazano też w raporcie.

(ISBnews)

d2n1q9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n1q9r
d2n1q9r