Trwa ładowanie...
d3iuaxi
d3iuaxi

BIEC: WPI spadł, jego składniki sugerują dalszy spadek lub stabilizację cen

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) -Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. spadł o 0,2 punktu m/m i wyniósł 90,2 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że większość składników indeksu wskazuje na dalszy spadek cen lub ich stabilizację.
Share
d3iuaxi

BIEC zwraca uwagę, że od kwietnia br. w gospodarce dominują tendencje do obniżania lub utrzymywania cen na niezmienionym poziomie. Spośród dziewięciu składowych w tym miesiącu trzy w niewielkim stopniu działały w kierunku wzrostu cen w najbliższych miesiącach zaś pozostałe w kierunku ich spadku lub stabilizacji.

"Zarówno czynniki wewnętrzne jak i te płynące z otoczenia naszej gospodarki sprzyjają niskiej inflacji w kraju. Warto jednak zaznaczyć, że średnioroczna inflacja cen konsumpcyjnych po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych dopiero we wrześniu osiągnęła zerowy wzrost. Spadek cen wskaźnika CPI od lipca do września miał charakter wyłącznie sezonowy" - czytamy w raporcie.

Wśród menedżerów przedsiębiorstw nasiliło się przekonanie o konieczności obniżania cen. Najczęściej dotyczy ono przedsiębiorstw małych, zatrudniających od 9 do 50 pracowników, podano także.

(ISBnews)

d3iuaxi

Podziel się opinią

Share
d3iuaxi
d3iuaxi