Trwa ładowanie...
d1ehdeo
d1ehdeo

BIEC: WPI spadł w lutym, tendencje deflacyjne słabną

Warszawa, 13.03.2015 (ISBnews) -Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w lutym br. spadł o 0,5 punktu m/m i wyniósł 74,5 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że rośnie grupa przedsiębiorców planujących w najbliższym czasie podwyżki cen.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1ehdeo

"W dalszym ciągu w gospodarce dominują tendencje do redukcji cen lub utrzymania ich na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie pojawiają się pewne sygnały świadczące o wyczerpywaniu się tych nastrojów. Na razie wystąpiły one głównie wśród producentów i konsumentów i dotyczyły ich oczekiwań co do kształtowania się cen w najbliższej przyszłości" - czytamy w raporcie.

Przewaga firm planujących w perspektywie najbliższych trzech miesięcy podnieść ceny nad tymi, którzy planują je obniżyć sięga blisko 30%. Według Biura, spowodowane jest to dwoma czynnikami: ostatnio obserwowaną tendencją do umacniania się dolara amerykańskiego, w którym najczęściej rozliczane są zakupy surowców oraz wzrostem cen ropy na światowych rynkach.

Drugi miesiąc z rzędu zmniejsza się odsetek konsumentów uważających, że ceny w gospodarce w dalszym ciągu będę spadać na rzecz tych, którzy spodziewają się ich wzrostu. Zmiana na razie jest niewielka w stosunku do panujących od lipca ub. roku pogłębiających się nastrojów deflacyjnych, podało również BIEC.

(ISBnews)

d1ehdeo

Podziel się opinią

Share
d1ehdeo
d1ehdeo