Trwa ładowanie...
d1c9ei6
15-12-2014 09:11

BIEC: WPI wzrósł w XII, niektóre jego składniki sugerują już wzrosty cen

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) -Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu br. wzrósł o 0,4 punktu m/m i wyniósł 90,9 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że część składników WPI sugeruje już możliwość wzrostu cen.

d1c9ei6
d1c9ei6

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu br. osiągnął nieznacznie wyższe wartości niż przed miesiącem. Spowodowane to było wzrostem jednie trzech spośród dziewięciu składowych wskaźnika. Nieznacznie nasiliły się oczekiwania przedsiębiorców na wzrost cen, wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny usług transportu i magazynowania oraz jednostkowe koszty pracy. Pozostałe składowe wskaźnika działały w kierunku spadku cen lub ich stabilizacji" - czytamy w raporcie.

W ostatnim miesiącu przybyło menedżerów przedsiębiorstw planujących w najbliższym czasie podwyżki cen. Oczekiwania takie wyrażali głównie przedstawiciele firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, w szczególności branża paliwowa, podkreśla BIEC.

Od początku roku jednostkowe koszty pracy rosną bardzo umiarkowanym tempem, średnio po około 0,2% w miesiącu, co od początku roku dało przyrost rzędu 2%.

"Wzrost ten wynika głównie z niekorzystnej relacji pomiędzy tempem wzrostu wartości produkcji i tempem wzrostu płac. Te ostatnie rosną szybciej niż wolumen produkcji sprzedanej. Koszty produkcji w przeliczeniu na jednostkę produktu od początku roku zmniejszały się zaś w ostatnich miesiącach pozostały na niezmienionym poziomie" - czytamy dalej.

Analitycy zwracają przy tym uwagę, że Słaby popyt oraz utrzymująca się od blisko dwóch lat deflacja cen producentów nie sprzyjają zwiększeniu zaangażowania mocy produkcyjnych, co również stabilizuje koszty prowadzonej działalności produkcyjnej. Średni odsetek wykorzystania mocy w przetwórstwie przemysłowym od początku roku nie zmienił się i wynosi obecnie około 77%.

(ISBnews)

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6