BIEC: WRP bez zmian, oczekiwana umiarkowana poprawa na rynku pracy

Warszawa, 30.04.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca i nadal wynosi 81,4 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy zwracają uwagę, że w najbliższych miesiącach spodziewać się można umiarkowanej poprawy na rynku pracy.

30.04.2015 09:14

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w kwietniu br. nie uległ zmianie w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Od sierpnia 2013 roku wskaźnik wykazywał tendencję do obniżania się. W ostatnich miesiącach skala spadku uległa niewielkiemu osłabieniu. Tym samym, w najbliższych miesiącach spodziewać się można umiarkowanej poprawy na rynku pracy. Trwały i znaczący spadek bezrobocia determinowany będzie trwałym i wyraźnym ożywieniem gospodarczym" - podało BIEC.

Spośród składowych Wskaźnika Rynku Pracy, podobnie jak w poprzednim miesiącu, 5 oddziałuje w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozuje poprawę sytuacji na rynku pracy. Trzy zmienne prognozują wzrost wartości wskaźnika, a tym samym wzrost stopy bezrobocia. Siła oddziaływania zmiennych, które prognozują pogorszenie sytuacji na rynku pracy przybrała ostatnio na sile.

Liczba bezrobotnych, którzy w marcu br. wyrejestrowali się z zasobu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła w ujęciu miesięcznym o ok. 1%. Pracę znalazło o blisko 1,5 tys. więcej osób niż w lutym br. "Należy jednak pamiętać o dość istotnej korekcie w dół wielkości strumienia odnotowanego w styczniu br. (22%) a następnie o wzroście o blisko 15% odnotowanym w lutym. W ujęciu absolutnym liczba bezrobotnych, którzy znaleźli pracę w I kwartale br. jest na nieco niższym poziomie niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - podkreśliło Biuro.

Jak podaje BIEC, liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy nadal podlega dość istotnym wahaniom krótkookresowym. Od początku br. naprzemiennie odnotowywany jest spadek lub wzrost wielkości strumienia wakatów w ujęciu miesięcznym na poziomie ponad 15%. W marcu w porównaniu do lutego do urzędów pracy trafiło niespełna 18 tys. mniej ofert zatrudnienia (spadek na poziomie niespełna 17%).

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)