Trwa ładowanie...
d4ex3jw

BIEC: Wskaźnik dobrobytu spadł o 0,1 pkt w maju po 4 miesiącach poprawy

Warszawa, 20.05.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Dobrobytu - obliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) - spadł o 0,1 pkt w maju br., podało Biuro. Wcześniej rósł przez 4 miesiąca, a BIEC wskazuje, że majowa zmiana nie ma charakteru istotnej.

Share
d4ex3jw

"W ciągu ostatniego półrocza swój wzrost wskaźnik zawdzięczał głównie dwóm czynnikom: systematycznemu spadkowi cen oraz systematycznemu wzrostowi wynagrodzeń. Dodatkowo wzrost wynagrodzeń począwszy od końca ubiegłego roku do marca br. wspomagany był wypłatami dodatkowych wynagrodzeń. Zakończenie wypłat 'trzynastek' spowodowało, że w ujęciu miesięcznym wynagrodzenia nieznacznie obniżyły się" - czytamy w raporcie.

Jednocześnie w ostatnich dwóch miesiącach ceny spadały nieco wolniej niż w końcu ubiegłego roku, zaś w skali ostatniego miesiąca wzrosły ceny żywności oraz ceny obuwia i ubrań. W rezultacie przeciętny Kowalski może odczuwać niewielki spadek swej siły nabywczej, podkreślili analitycy.

"W kierunku poprawy ekonomicznej kondycji oddziałują dane płynące z rynku pracy. Wzrost liczby pracujących od końca ub. roku kształtuje się na poziomie nieznacznie przewyższającym 1% w skali roku. Dodatkowym czynnikiem poprawiającym w najbliższych miesiącach sytuację na rynku pracy będzie wzrost zapotrzebowania na pracowników sezonowych" - czytamy dalej.

(ISBnews)

d4ex3jw

Podziel się opinią

Share
d4ex3jw
d4ex3jw