Trwa ładowanie...
da31pon
26-07-2016 09:04

BIEC: WWK nie zmienił się m/m w lipcu, stabilizacja tempa wzrostu gospodarczego

Warszawa, 26.07.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł 162,2 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Według BIEC, ostatnie wartości tego wskaźnika wskazują na stabilizacją tempa wzrostu gospodarki na dotychczasowym poziomie bez większych szans na wyraźnie przyspieszenie.

da31pon
da31pon

"Od dziewięciu miesięcy wskaźnik oscyluje wokół zbliżonych wartości, bez wyraźnych tendencji ani do wzrostu, ani do spadku. Świadczy to o stabilizacji tempa rozwoju gospodarczego w najbliższych miesiącach na poziomie dotychczas osiągniętym." - czytamy w raporcie.

Nieznacznie osłabło tempo napływu nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego, głównie w przypadku zamówień eksportowych, w mniejszym stopniu na rynek wewnętrzny. Jednakże rosnące płace, wzrost wynagrodzeń, realizacja programu ?500+" stymulują popyt krajowy i powyższe czynniki mogą przyczynić się do wzrostu portfela zamówień, wskazał BIEC.

"Pogorszyły się oceny na temat stanu finansów firm. Niewielka poprawa z ubiegłego miesiąca okazała się zjawiskiem jednorazowym, zaś tendencję do pogarszania się stanu finansów w firmach obserwujemy od kwietnia br. W przedsiębiorstwach rosną jednostkowe koszty pracy, zaś osłabienie złotego podraża import surowców i pozostałych komponentów do dalszej produkcji." - czytamy dalej.

Wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych pozostała na niezmienionym poziomie wobec poprzedniego miesiąca. Jak podkreślają analitycy, spadek kursu złotego, od początku bieżącego roku wyniósł 3%, zaś obniżenie wydajności pracy wyniosło ok. 5%, co powoduje, że słaby złoty nie podnosi konkurencyjności polskiego eksportu.

Eksperci wskazują, że nastroje menedżerów przedsiębiorstw dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji gospodarczej nie zmieniają się od ponad dwóch lat. Połowa spośród badanych spodziewa się poprawy ogólnej sytuacji w gospodarce, zaś druga połowa jej pogorszenia.

(ISBnews)

da31pon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da31pon