BIEC: WWK spadł o 0,2 pkt m/m w X, tempo wzrostu PKB jest zagrożone

Warszawa, 26.10.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku spadł o 0,2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Jest to trzeci z rzędu miesiąc obniżania się wskaźnika.

27.10.2016 09:00

"Ostatnie spadki, choć ciągle niewielkie, wskazują na zagrożenie osłabieniem tempa rozwoju w najbliższych miesiącach. Głównym motorem wzrostu gospodarczego pozostaje obecnie konsumpcja, która nie jest w stanie nadać gospodarce przyspieszenia w dłuższym okresie. Co najwyżej spowoduje wcześniejsze od prognoz pojawienie się tendencji inflacyjnych" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w październiku br. cztery wzrosły w stosunku do wartości sprzed miesiąca, trzy uległy pogorszeniu, jedna pozostał na niezmienionym poziomie czytamy dalej.

Autorzy raportu wskazują, że gwałtowny wzrost liczby firm, w których przyrastały zapasy wyrobów gotowych jest głównym czynnikiem spadku wskaźnika w październiku. Wzrost zapasów dotyczył prawie wszystkich branż, co może być zapowiedzią ograniczania produkcji. Zdaniem analityków jest to sygnał świadczący o słabości popytu wewnętrznego i ograniczonych możliwościach jego wpływu na tempo wzrostu gospodarczego.

Eksperci wskazują, że nastroje menedżerów przedsiębiorstw dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji gospodarczej nie zmieniają się od ponad dwóch lat. Połowa spośród badanych spodziewa się poprawy ogólnej sytuacji w gospodarce, zaś druga połowa jej pogorszenia.

Odsetek firm wskazujących na gorszą sytuację finansową stanu zmniejszył się w październiku, jednakże przeważają firmy, oceniające swą sytuację finansową negatywnie wśród badanych przedsiębiorstw. Zdaniem ekspertów jest to wynikiem spadku zamówień oraz rosnące koszty pracy. Nie najlepsze wyniki finansowe przedsiębiorstw to również jedna z przyczyn ograniczania inwestycji, wskazuje BIEC.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)