Trwa ładowanie...
d3un6wt
27-03-2015 09:40

BIEC: WWK spadł o 1,9 pkt, utrzymują się jednak pozytywne oczekiwania co do PKB

Warszawa, 27.03.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu br. spadł o 1,9 pkt m/m do 156,2 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

d3un6wt
d3un6wt

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w marcu br. spadł o blisko 2 punkty. Pomimo tego, w gospodarce utrzymują się tendencje do łagodnego wzrostu jej aktywności, lub przynajmniej utrzymania tempa rozwoju zbliżonego do obecnego" - czytamy w komunikacie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu dwie działały w kierunku jego wzrostu, jedna była neutralna, a pięć oddziaływały w kierunku spadku wskaźnika.

"Przedsiębiorcy gorzej niż przed miesiącem oceniali ogólną kondycję zarządzanych firm. Ponownie zwiększyła się przewaga pesymistów sygnalizujących pogorszenie sytuacji w przedsiębiorstwach nad odsetkiem firm odnotowujących poprawę ogólnej sytuacji w firmach" - podał BIEC.

Biuro podkreśla, że od jesieni ub. roku przedsiębiorstwa sygnalizują pogarszający się stan swych finansów. Deflacja zwykle redukuje zyski przedsiębiorstw. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym finanse firm był wzrost jednostkowych kosztów pracy obserwowany w ostatnich miesiącach. Wynikał on głównie ze wzrostu wynagrodzeń o około 4% w skali roku.

d3un6wt

"Wydajność pracy utrzymała się na poziomie ubiegłego miesiąca. Cały 2014 rok charakteryzował się pogarszającą wydajnością pracy w sektorze przedsiębiorstw. Jedynie w ostatnich dwóch miesiącach ub. roku odnotowano jej skokowy wzrost. Zmiana ta była konsekwencją zwiększonej przedświątecznej produkcji i mniejszej liczby dni roboczych, nie odzwierciedlała zaś procesów jakościowych zachodzących w firmach. Również w tym roku, a przynajmniej w jego pierwszej połowie, nie należy spodziewać się odwrócenia ubiegłorocznej niekorzystnej tendencji" - czytamy dalej w raporcie.

(ISBnews)

d3un6wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3un6wt