Trwa ładowanie...
d1al33f
26-09-2014 10:17

BIEC: WWK wzrósł o 1,1 pkt, gospodarka traci impet

Warszawa, 26.09.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu br. wzrósł o 1,1 pkt m/m do 154,6 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Tym samym powrócił do wartości swego ostatniego lokalnego szczytu z kwietnia br.

d1al33f
d1al33f

"Gospodarka traci impet i wiele wskazuje, że drugie półrocze tego roku i prawdopodobnie pierwsze przyszłego będą słabsze od oczekiwań i od długookresowego trendu rozwojowego gospodarki. Od 2007 roku trend ten uległ zdecydowanemu wypłaszczeniu. Zasadnicze pytanie dla dalszego rozwoju, to na ile wytracanie sił wzrostowych wynika z przyczyn od gospodarki polskiej niezależnych, związanych z ogólnoświatowym spowolnieniem, na ile zaś jest konsekwencją prowadzonej w ostatnich latach polityki gospodarczej" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu dwie działały w kierunku jego spadku, dwie były neutralne a cztery przyczyniły się do wzrostu wskaźnika.

"Najbardziej niepokojący z punktu widzenia długookresowego wzrostu gospodarki jest spadek wydajności pracy. Tendencję tę obserwujemy od początku ubiegłego roku. Niższa wydajność pracy zagraża utratą konkurencyjności polskiej oferty produkcyjnej, utratą rynków zbytu, pogorszeniem sytuacji finansowej przedsiębiorstw a w konsekwencji musi prowadzić do redukcji zatrudnienia i obniżki wynagrodzeń" - czytamy dalej.

Nieznacznie w stosunku do poprzedniego miesiąca poprawiło się tempo napływu nowych zamówień trafiających do przedsiębiorstw. BIEC podkreśla jednak, że poprawa jest niewielka w relacji do spadków, jakie obserwowaliśmy od kwietnia br. Ograniczenie zamówień, jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach w równym stopniu dotyczy zamówień krajowych i eksportowych.

d1al33f

"Stąd trudno na razie mówić o wpływie rosyjskiego embarga na eksport Polskich towarów. Jedyne co różni obie kategorie to moment pojawienia się załamania. Pierwsze sygnały zmniejszania się zamówień trafiających do firm dotyczyły tych, pochodzących od kontrahentów zagranicznych i pojawiły się już w pod koniec ub. roku. Wśród eksporterów najdotkliwszy spadek zamówień sygnalizują przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego oraz producenci odzieży" - napisano w raporcie.

Słabe dane na temat produkcji sprzedanej przemysłu to po części, obok spadku popytu, efekt rosnących zapasów. W sierpniu zapasy nieco zmniejszyły się co może wpłynąć na okresowy wzrost produkcji w najbliższym czasie, podali także analitycy.

(ISBnews)

d1al33f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1al33f